Zrób szybciutki test na rodzaj cery! Poznanie własnego typu cery jest ważne dla właściwej pielęgnacji. Ten szybki test pozwoli Ci poznać Twój typ cery.

Odkryj typ swojej cery - zrób szybki quiz!

Jaki masz typ cery?

Wyróżniamy 4 główne typy cery: cerę suchą, tłustą, mieszaną i normalną.

Cera sucha

Cera sucha – jest efektem niedostatecznego nawilżenia skóry. Cechuje ją uczucie ściągnięcia i pieczenia, szczególnie w przypadku skrajnych warunków zewnętrznych (mróz, pełne słońce, chlor).

Skóra jest matowa, szorstka, cienka, z widocznymi naczynkami, tendencją do łuszczenia i powstawania zmarszczek.

Pielęgnacja cery suchej opiera się na unikaniu kosmetyków i zabiegów wysuszających naskórek i stosowaniu głębokiego nawilżenia i natłuszczenia.

Cera tłusta

Cera tłusta – cechuje się nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe na całej powierzchni twarzy. Skóra jest dosyć gruba, ma ziemisty kolor, widoczne pory i tendencję do świecenia się.

Częstym problemem są zmiany skórny (wypryski, zaskórniki itp.).

Pielęgnacja cery tłustej powinna polegać na unikaniu agresywnych kosmetyków, na rzecz łagodniejszych, regulujących wydzielanie sebum i normalizujące pracę gruczołów łojowych.

Cera mieszana

Cera mieszana – stanowi zazwyczaj połączenie cery tłustej i suchej. Przetłuszczanie ma miejsce w tzw. strefie T (czoło, nos, broda), a przesuszanie występuje w obrębie policzków i skroni.

Pielęgnacja cery mieszanej polega na znalezieniu kompromisu w pielęgnacji obu stref poprzez stosowanie preparatów dedykowanych do cery mieszanej lub stosowaniu dwóch rodzajów kosmetyków w poszczególnych obszarach twarzy.

Cera normalna

Cera normalna – najbardziej korzystny typ cery, bez cech zaburzeń gospodarki hydrolipidowej. Skóra jest gładka, ma zdrowy i wyrównany koloryt.

Zmiany skórne występują sporadycznie lub wcale. Nie dochodzi do przesuszenia ani przetłuszczenia.

W przypadku cery normalnej ważna jest odpowiednia pielęgnacja, tak aby nie dopuścić do przekształcenia w pozostałe typy cery. Sprawdź, jak zadbać o cerę normalną.

Pozostałe typy cery

Można też wyróżnić dodatkowe typy: cerę dojrzałą, wrażliwą, naczynkową i trądzikową.