Nadeszła era kobiet: czas, kiedy „słaba płeć” zabrała głos i została usłyszana przez świat. W XXI wieku ten głos ma ogromną moc przekazu. Obraz współczesnej kobiety zachwyca – jest ona silna, zaradna, niezależna, pracowita. Idealna żona, matka, gospodyni, pnąca się po szczeblach kariery, a w dodatku zawsze z uśmiechem na twarzy.

A gdyby tak zwolnić lub na moment całkiem się zatrzymać, pomyśleć chwilę i poczuć zew natury? Co jako kobieta możesz zrobić dla Matki Ziemi? Może nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak łatwe potrafi być zatroszczenie się o nią. Przyjrzyj się uważnie sobie, swoim nawykom, stylowi życia i zastanów się, czy może jest coś, co możesz zmienić na lepsze.

Zacznij od nastawienia

Zmiany nie przychodzą łatwo. Najprawdopodobniej będziesz musiała porzucić swoje przyzwyczajenia, a że niektóre zdążyły mocno „wejść w krew”, bo były powielane przez długi czas, to zupełnie normalne, że będziesz się czasem zapominać. Pamiętaj jednak, że każda, choćby mała zmiana jest dobra. Nie dręcz się od razu, kiedy zapomnisz zabrać ze sobą na zakupy wielorazowe torby. Trudno. Weźmiesz je następnym razem. Bycie less waste ma być dla Ciebie przyjemne, dlatego rób wszystko w zgodzie ze sobą, tak jak czujesz. Uwierz, że z czasem pewne zachowania staną się codziennością i przestaniesz zwracać na nie uwagę.

Zamień „jedno” na „wielo”

Odkąd świat poznał jednorazowe artykuły typu podpaski, wkładki tampony, te wielorazowe odeszły w zapomnienie. Na szczęście nie na długo, bo „wielo” powróciło i to w wielkim stylu.
Obecnie artykuły higieniczne dla kobiet nie mają za dużo wspólnego z tymi, które stosowały nasze mamy i babcie. Są to rozwiązania innowacyjne, proste, wygodne i bardzo zdrowe dla ciała.

  • Kubeczek menstruacyjny to alternatywa dla tamponów i podpasek. Odpowiednio dobrany potrafi zapewnić niesamowity komfort (fizyczny i psychiczny) podczas użytkowania. To produkt wielorazowy, który się nie zużywa zatem jeden mały kubeczek posłuży wiele, wiele lat.
  • Wielorazowe wkładki i podpaski służą tak samo jak te jednorazowe podczas menstruacji tyle, że po użyciu lądują w praniu, a nie na wysypisku śmieci, gdzie ich żywot się kończy. Powinny zainteresować się nimi kobiety zmagające się z częstymi infekcjami intymnymi. Naturalne materiały nie blokują dopływu powietrza, a to wpływa na zdrowie narządów płciowych.
  • Wkładki laktacyjne wielorazowego użytku to produkt, po który kobiety sięgają dużo chętniej niż po inne „wielo”. Jeżeli macie obawy przed zakupem kubeczka, czy podpasek, a akurat karmicie piersią, spróbujcie zacząć właśnie od tego. Są miękkie, wygodne, bardzo chłonne, ładnie się układają i mają przepiękne wzory. Można je uprać razem z ubraniami, więc nie wymagają absolutnie żadnego nakładu dodatkowej pracy. Sprawdźcie! Nie zawiedziecie się!

Wieluszki.pl oferują całą masę tych artykułów w różnych wariantach (wielkość, materiał, wzór). Znajdziesz tam podpaski i władki. Kiedy już stworzysz swój niezawodny zestaw „te trudne dni” staną się zdecydowanie bardziej znośne, a może nawet zupełnie normalne. Unikniesz sytuacji, w której sięgając do opakowania z podpaskami orientujesz się, że to ostatnia sztuka i w swój grafik musisz pilnie wcisnąć zakupy.

  • Płatki kosmetyczne. Akurat ja jestem z tych, którzy ich nie używają. Makijaż zmywam za pomocą demaskatora (który jest moim wielki odkryciem) i korzystam z hydrolatu w mgiełce. Znam jednak kilka osób, które zużywają kosmiczne ilości „wacików”, a przecież zamiast tego wystarczyłoby kilka wielorazowych. Jeżeli brzmi znajomo, to zastanów się, czy nie czas coś zmienić. 
  • Szklana, termiczna, filtrująca – jest ogromny wybór przeróżnych butelek, które można napełnić samemu (choćby wodą z kranu) i mieć zawsze przy sobie. Z pewnością słynna damska torebka pomieści także wielo -torbę na zakupy i pudełko na drugie śniadanie.

kobieta less waste

Stawiaj na jakość, nie na ilość

Świat jest pełen pokus w postaci okazji i promocji. Czasem trudno nie ulec, ale absolutnie każdy raz, kiedy nam się to uda, jest małym zwycięstwem nad samym sobą. Wymiana zawartości np. szafy na „mało, ale za to takie, które posłużą dłużej” może trwać nawet latami. To długi i trochę pokręcony proces, ale wart czasu. Pewnie gdzieś po drodze zdarzy się zbłądzić i kupić coś, na widok czego oczy się zaświecą – normalne.

Karmiąc dziecko piersią oszczędzasz Ziemi odpadów

Jako świeżo upieczona mama możesz generować mniej odpadów poprzez karmienie piersią. Jeżeli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań (np. medycznych) i czujesz się na siłach, to jesteś w stanie zaoszczędzić światu niezliczoną ilość opakowań po mieszance modyfikowanej. W tym przypadku nie wszystko zależy tylko od chęci, więc popatrz na siebie łaskawym okiem, jeżeli się nie uda.

Postaw na naturalną pielęgnację

Nie używasz jeszcze naturalnych kosmetyków? Zachęcam Cię do tego! To dobre dla ciała, ducha i domowego budżetu. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
To samo tyczy się środków czystości – będą łagodne dla dłoni, którymi myjesz naczynia. Bezpieczne dla bobasa, który poznaje świat wkładając wszystko do buzi. Neutralne dla środowiska, któremu przecież nie chcemy szkodzić

Dawaj przykład i zarażaj ideą

Dla wielu kobiet menstruacja i sposoby radzenia sobie z nią to temat tabu. Opinia żywej, znanej nam osoby wydaje się bardziej wiarygodna niż tej anonimowej z sieci. Skoro moja koleżanka/przyjaciółka/sąsiadka używa kubeczka menstruacyjnego i bardzo go sobie chwali, to może ja też spróbuję? Może to wcale nie takie skomplikowane? Zagłuszanie takich tematów sprawia, że nowe, jakże poprawiające komfort życia wynalazki, otrzymują miano dziwnych i nie dla normalnych ludzi, cokolwiek to znaczy. Używając bawełnianej torby na zakupy, wielorazowego pudełka na drugie śniadanie, czy szklanej butelki na napój, pokazujemy światu, że można.

kobieta less waste

Zaczynając od siebie wciągasz w to całą rodzinę

Statystycznie 70% matek stoi za sterem statku zwanego domem. Co to oznacza w praktyce? To my, kobiety, w większości organizujemy życie rodziny, decydujemy o tym, jakich kosmetyków będzie używać dziecko, czym umyć podłogę i jaki papier toaletowy zagości w naszej łazience. Dlatego wybierajmy świadomie, szukajmy rozwiązań, ekologicznych alternatyw dla przeróżnych przedmiotów.


Każdego dnia niezliczona ilość osób pracuje nad nowymi, naturalnymi zamiennikami jednorazowych produktów użytku codziennego. Oferty sklepów są coraz bogatsze w gadżety zero waste i less waste takie ja np.: kamień peelingujący, demaskator, gąbki stworzone w 100% z roślin. W Twojej kuchni mogą zamieszkać woskowijki, słomki do picia ze stali szlachetnej, a może nawet kompostowalne worki na śmieci (polecam artykuł ZERO WASTE w kuchni – 23 podpowiedzi). Właśnie Ty masz na to ogromny wpływ!

Podejmij wyzwanie i zacznij zmiany. Nie musi być szybko, nie musi być wszystko na raz. Małymi kroczkami w stronę idei less waste. Powodzenia!

Czytaj więcej: