Przyszło Ci kupić prezent dla ekoświra i kompletnie nie masz pojęcia co wybrać? Dobrze, że jesteś! Zaraz coś wymyślimy. Nie przejmuj się, że będzie to coś mega wymyślnego i w cenie, na widok której zakręci Ci się w głowie. Zmieścimy się w budżecie, niezależnie od tego, jaki on jest. Oto 10 pomysłów, które możesz wykorzystać, bądź które naprowadzą Cię na odpowiedni trop.
Spis treści
1. Naturalne kosmetyki
Cokolwiek wybierzesz, przed zakupem zwróć uwagę na skład. Im bardziej naturalny, tym lepszy. W tej kwestii radzę zachować czujność, bo oko ekoświra z pewnością zawiesi się na moment na etykiecie.
Na szczęście wybór jest ogromny, więc nie ma się co martwić. Jeżeli nie znasz typu włosów, czy cery osoby, której chcesz sprawić prezent, lepiej postawić na coś uniwersalnego, jak na przykład mydło, dodatki do kąpieli (sole, kule). Są bardzo praktyczne, wysokiej jakości, a niektóre wyglądają tak obłędnie, że aż szkoda pakować. Naturalne oleje należy wybierać nieco ostrożniej, aby kupić ten właściwy, choć wybór też nie powinien być zbyt trudny z uwagi na ich uniwersalność w zastosowaniu. Dla mężczyzn polecam olejki do pielęgnacji brody i zarostu.
2. Wielorazowe rozwiązania w pielęgnacji ciała
- Kamień peelingujący – naturalny, może służyć do całego ciała, a jego żywotność jest baaardzo długa. Przy tym wygląda oryginalnie.
- Demaskator, zestaw wielorazowych płatków kosmetycznych, czy gąbeczki do demakijażu – z pewnością się przydadzą.
- Roślinne gąbki do ciała i twarzy – sprawdzą się jako dodatek (bardzo ciekawy) do zestawu kosmetyków.
- Szczotka do masażu na sucho – genialny wynalazek, który poprawia kondycję skóry, jej ukrwienie, a także pomaga „rozpracować” blizny po zabiegach i operacjach.
- Woreczek – myjka na mydło lub szampon w kostce- niepozorny, a naprawdę ułatwia życie.
3. Pamiątka chustonoszenia lub wielopielo
Ekologia często idzie w parze z rodzicielstwem bliskości, więc jeśli trafiło na rodzica, który praktykował chustonoszenie, a w dodatku jest osobą sentymentalną, to masz szczęście. Z pewnością ucieszy go coś, co będzie mu przypominało o tej pięknej przygodzie. Możesz sprawić mu bardzo praktyczny eko prezent w całości wykonany z chusty bądź jej skrawka.
Nerka/saszetka, shoperka, szal, komin, a może gumka do włosów scrunchie? Wybór jest naprawdę duży. Z tych mniej praktycznych polecam breloczek ze skrawka chusty. Mała rzecz z wielką mocą przywodzenia na myśl ukochanych wspomnień.
Dla rodziców wielopieluchujacych sprawdzi się brelok-pieluszka. Być może ciężko to zrozumieć, ale mamy, które pokochały „wielo” mogą za nim zwyczajnie tęsknić, kiedy dziecko się odpieluchuje. Z jednej strony rozpiera je duma, że ich pociecha zakończyła pewien etap, a z drugiej czują żal, że ich ukochany wielopielo stosik, starannie kompletowany nawet przez lata, nie będzie już potrzebny. Taki drobiazg z pewnością wywoła uśmiech!
4. Luksusowe, trwałe materiały
Wełna, jedwab, len – to materiały, w oczach ekoświra, luksusowe. Kupując produkt wykonany z któregoś z nich, możesz mieć pewność, że osoba obdarowana doceni jakość. W jego oczach będzie to prezent wyjątkowy, wyszukany i bardzo cenny. Zobaczysz, że będzie go używać z wielką dbałością.
Czapka, opaska, skarpety, gumki do włosów, rękawiczki. Jeżeli macie zamiar wydać więcej, to może być to sweter, czy inne ubranie.
Nie przejmuj się, że prezent będzie wyglądał skromnie. Zdecydowanie lepiej jest kupić jedną małą, naturalną rzecz dobrej jakości, niż kilka w niższej cenie.
5. Rękodzieło
Ostatnio bardzo zyskało na popularności rękodzieło. Myślę, że to też może być trafiony eko prezent. Będzie miał „duszę”, w jego wykonanie ktoś włoży serce, nie przejdzie przez masową produkcję, jak tysiące innych, identycznych przedmiotów. Macie szansę podarować coś niepowtarzalnego.
Co dokładnie wybrać? W okresie świąt ozdoba choinkowa lub ręcznie malowana bombka to bestsellerowy produkt. Przy innych okazjach warto rozważyć produkty z drewna, obrazy, makramy. W Wieluszkach czasem znajdziecie również przecudne ceramiczne mydelniczki- cieszą oko i serce.
7. Coś na lepszy dzień
Dla każdego znajdzie się coś z darów przyrody, co uczyni dzień lepszym lub postawi na nogi. Kawy, herbaty, zioła do picia, przepyszne miody czy ekologiczne konfitury – wybór jest ogromny. Będzie to wspaniały eko prezent dla smakosza. Przy okazji możecie rozważyć zakup zaparzacza lub imbryka do sporządzenia ulubionego napoju.
8. Podaruj zielone życie
Wybierając żywą roślinę należy zwrócić uwagę na jej potrzeby. Pielęgnacja niektórych z nich to nie lada wyzwanie. Inne za to żyją same sobie i naszej troski wymagają niewiele.
- Roślina w doniczce – postaraj się wybrać taką, która nie będzie zbyt skomplikowana w pielęgnacji, chyba że osoba, dla której szukasz prezentu, zna się na roślinach i świetnie sobie z nimi radzi. Warto wybrać spośród gatunków filtrujących powietrze – będzie to dodatkowym atutem.
- Las w szkle – bardzo oryginalna dekoracja, która wpasuje się do każdego wnętrza. Zamknięta w słoiku żywa kompozycja posiada swój własny ekosystem i właśnie to czyni ją tak wyjątkową.
- Magiczna fasolka – ciekawe doświadczenie, które pozwala obserwować cykl życia fasolki od samego początku. Nie ma w tym nic skomplikowanego, raczej każdy sobie poradzi.
6. DIY
Pozwól swojemu ekoświrowi coś stworzyć. Możesz kupić mu gotowy zestaw do wykonania małej makramy, szalika, a może nawet pierwszego mydła? Istnieją także obrazy do samodzielnego malowania metodą po numerach. To sposób by podarować zabawę, a nie przedmiot, który jest efektem końcowym. Zazwyczaj to co sami zrobimy cieszy o wiele bardziej niż gotowe. Może to właśnie twój prezent pomoże komuś odkryć nową pasję.
9. Z drugiej ręki
Myślisz że nie wypada? W tym przypadku możesz odrzucić tę myśl. Wysokiej jakości ubranie z second handu lub książka z antykwariatu, to jak najbardziej udany prezent. Jeżeli więc w czasie zakupów trafisz na jakąś „perełkę”, która mogłaby spodobać się osobie, dla której szukasz prezentu, to kup to. Pamiętaj jedynie, by przed zapakowaniem odświeżyć nowy nabytek.
O zaletach takich zakupów przeczytasz więcej we wpisie Ubrania z drugiej ręki: 5 powodów, by ich używać.
10. Wielorazowe produkty do pakowania na wynos
Kubek termiczny, butelka filtrująca wodę, pudełko na lunch- bardzo praktyczne eko prezenty, do których można przywyknąć na tyle, żeby się z nimi nie rozstawać. Szczególnie łatwo jest je polubić, kiedy podobają się wizualnie- dlatego przyłóż się do poszukiwań.
Mniej znanym, a jakże zacnym, produktem są woskowijki – alternatywa dla folii spożywczej. Można nimi owijać owoce, kanapki lub użyć ich jako wieczka do pojemnika z jedzeniem, czy szklanki z koktajlem. Są bardzo plastyczne i łatwo je umyć. Ponadto pakowana w nie żywność dłużej zachowuje świeżość.
Jak zapakować eko prezent?
Pamiętaj, że eko prezent dla przyjaciela przyrody to również uważnie wybrane opakowanie. Staraj się unikać plastiku i dodatkowych ozdób w postaci kokardek czy wstążek. Im mniej, tym lepiej. Bezpiecznie jest użyć zwykłego szarego papieru, lub kartonowego pudełka. Jeżeli masz w domu takie, które nie wygląda już idealnie, nie przejmuj się- wykorzystaj, śmiało! Obdarowany doceni o wiele bardziej to, które dostało drugie życie, niż kupione specjalnie na jego prezent.
Czytaj więcej:
- Zero waste – co to jest
- 5R, czyli złote zasady ograniczania ilości odpadów
- Drobne prezenty na święta – ekologicznie, budżetowo, ładnie
- Prezenty na święta dla dzieci – nietypowe pomysły
- Walentynki – co podarować naszej drugiej połówce?
- ZERO WASTE w kuchni – 23 podpowiedzi
- Kobieta less waste, czyli jak zacząć od siebie