Przed nami intensywny czas przygotowań do Bożego Narodzenia. Pewnie zastanawiasz się, jakie prezenty na święta dla dzieci wybrać. Z początkiem grudnia zaprosiliśmy do naszych domów kalendarze adwentowe, tydzień później z niecierpliwością mali ludzie wyczekiwali Św. Mikołaja (a może wielu Mikołajów?), przed nami dwa tygodnie oddechu i… oczy dzieciaków zabłysną na widok stosu paczuszek i torebek pod choinką. 

Chociaż wszystkie te elementy współtworzą właśnie tę ciepłą, świąteczną atmosferę (którą najpiękniej wspominamy w dorosłości) to nawet najbardziej romantycznemu rodzicowi skóra lekko cierpnie na myśl o kolejnych stosach zabawek, zabaweczek i dziecięcych akcesoriów. Po świątecznym szale będzie trzeba je gdzieś upchać w szafie czy ułożyć na przepełnionych półeczkach. 

Szczególnie jeśli do dyspozycji macie niewielki metraż. 

Szczególnie, jeśli hojnie obdarowane będzie nie tylko Wasze pierwsze lecz drugie (i może kolejne) dziecko. 

A jeszcze szczególniej, jeśli macie to szczęście mieć rodzinę pełną życzliwych babć, cioć, wujków, stryjów i sąsiadów wprost uwielbiających Wasze latorośle.

Jest to wyjątkowo ponura perspektywa jeśli dodatkowo dokonaliście już obserwacji, jak Wasze dzieci zasypane nowymi prezentami (czy to z okazji Świąt, czy urodzin/ imienin) bawią się nimi entuzjastycznie przez… pierwsze 10 minut a potem podarek ląduje w jakimś zapomnianym kącie. Kącie, który oczywiście przypadkowo zawsze leży na drodze mamy w nocy do łazienki (kto jeszcze nie nadepnął klocka w ciemnościach ręka do góry!).

prezenty na święta dla dzieci masa samochodzików

Czy możemy jako rodzice mieć jakikolwiek wpływ na ten niekończący się zalew plastikowych laleczek, grających hałaśliwe melodyjki pluszaczków i samochodzików, którym koła odpadają już w drugim dniu intensywnej zabawy? Oto kilka wskazówek.

1. Ogłoście zbiórkę rodzinną na jeden, droższy prezent zamiast wielu małych

“Grosz do grosza…” i moc nabywcza Świętego Mikołaja winduje do góry! Każdy bliski w rodzinie pragnie sprawić maluchom przyjemność czy niejako czuje się w obowiązku, aby obdarzyć dzieci choć drobnym upominkiem. Budżety domowe w grudniu mamy napięte do granic możliwości, aby więc był i wilk syty i owca cała udajemy się do sklepów słynących z niewysokich cen (pełnych – bądźmy szczerzy – kiepskiej jakości plastiku). Może jednak warto złożyć się na jeden droższy prezent, wykonany z trwalszych materiałów, który będzie spełnieniem dziecięcych marzeń?

Dobrą opcją jest też losowanie osób obdarowywanych: każdy w rodzinie organizuje prezent jednej osobie- łatwiej wówczas kupić coś „z górnej półki”, gdyż to jedyny podarunek, w który inwestujemy (możemy przeznaczyć na niego więcej środków, ale i staranniej wybrać- mamy więcej czasu na główkowanie i szukanie). W przypadku prezentów dla dzieci to zaprocentuje – większe szanse, iż dana rzecz posłuży dłużej – może też kolejnym dzieciakom? I przy tym jak najpóźniej zasili góry na wysypisku śmieci.

2. Uzupełniające się prezenty

Spróbujcie w tym roku ugryźć problem prezentów dla Malucha tematycznie, nawet jeśli wiele osób pragnie podarować osobny upominek. Skoro babcia planuje uszczęśliwić wnuczkę zabawkową kuchnią, to może niech ciocia zainwestuje w drewniany toster, a dziadkowie wybiorą koszyk z mini-replikami produktów spożywczych? Takie korespondujące ze sobą zabawki zawsze łatwiej przechowywać w jednym, określonym miejscu. A w przyszłości taki zestaw może być niezłą gratką do odsprzedania na rynku wtórnym. Podobne podejście rozważyć można w przypadku rodzeństwa: jeśli starszak otrzymuje zabawkowy warsztat samochodowy to młodszy brat może zestaw samochodzików? Takie podejście może zachęcić dzieci do wspólnej zabawy, uczy też wartości dzielenia się tym, co mamy z innymi.

W specyficznym okresie bożonarodzeniowym mamy więcej okazji do obdarowania dzieci w krótkim odstępie czasu. Idea, by prezenty na święta dla dzieci się uzupełniały może być więc wyjątkowo łatwa do zrealizowania. 6 grudnia córeczka dostanie komplet mebelków? Może pod choinką niech znajdzie domek dla lalek.Mikołaj podrzuci synkowi narty? To gogle i szalik są dobrą opcją na wigilijny drobiazg. Za jednym zamachem możemy wyposażyć się w upominki na każdą z grudniowych okazji.

3. Bożonarodzeniowe powiększanie już istniejących kolekcji

W każdym domu są takie zabawki, które cieszą się dłuższą uwagą maluchów, do których dzieci wracają i którymi bawić się mogą wspólnie dzieciaki w różnym wieku. Wymienić można tu np. różnorakie klocki, tory kolejowe, wyścigowe, zabawki konstrukcyjne (typu rzepy Bunchems, klocki-kratki), drewniane “tęcze” i inne pomoce w tzw. stylu Montessori, akcesoria do zabawy w sklep i/lub naśladowania codziennych czynności (jak drewniane owoce i warzywa). Dobrym pomysłem wydaje się zaproponowanie obdarowującym powiększania już istniejących zbiorów zamiast dorzucania kolejnych, nowych elementów do rozgardiaszu w dziecięcych pokojach. Łatwiej dodać kolejne klocki do dużego pudełka np. z Lego Duplo niż szukać miejsca na zupełnie nową zabawkę. A tym sposobem zainteresowanie całym posiadanym już zbiorem rośnie (powiew świeżości wnoszą nowe elementy kolekcji).

4. Wybierzcie coś, co się zużywa (czyli minimalizm dla początkujących)

Jeśli wiecie, że dana rodzina ma naprawdę skromne możliwości lokalowe albo dzieciaki posiadają w swoich pokojach już chyba wszystko, swoje kroki skierujcie ku sklepom z art. plastycznymi. Duże tuby farb do malowania? Mało śmieci, duuużo dzieł sztuki. Mama maluchów nie ma siły zagniatać co rusz nowej masy solnej? Spieszcie z pomocą – plasteliny, modeliny, gliny czy gipsu nigdy za wiele. Dobrą inwestycją mogą być też naklejki czy tatuaże. Któż z nas nie lubił takich drobiazgów w dzieciństwie? Takie prezenty na święta dla dzieci, choć z pozoru drobne, mają ogromną wartość, choćby sentymentalną.

prezenty na święta dla dzieci masa plastyczna

Podobnie sprawy mają się z wszelkimi dedykowanymi dzieciom kulami kąpielowymi, płynami tworzącymi wielką pianę w wannie, musującymi pastylkami, mini-kosmetykami czy kredkami do kąpieli. Prawie każda większa drogeria ma w asortymencie sporo produktów dla najmłodszych. Wybierajcie tylko kosmetyki o możliwie dobrym składzie i bądźcie ostrożni, jeśli “na pokładzie” jest mały alergik!

5. Czy dzidziuś faktycznie potrzebuje tysięcznej maskotki na gwiazdkę?

Prezenty dla kilkumiesięcznego malucha potrafią być istną zmorą młodych rodziców. Szczególnie, iż producenci z każdej strony przekonują, jak to niezwykle edukacyjnie wpłynie na rozwój niemowlaka grający piesek, świecąca książeczka i pojazdy odgrywające melodyjki w rytmie disco. Fakty jednak wydają się zgoła inne – w kontakcie z tego typu “wynalazkami” łatwo o przebodźcowanie co wrażliwszych smyków. A już na pewno powodują, że opiekunowie (wysłuchujący po raz setny danego dnia elektronicznego łubudubu z głośniczka) robią się nieco nerwowi. Na dokładkę, umówmy się, dzieci naprawdę nie pamiętają kto i co podarował im na pierwsze święta 😉 Może więc jednak podpytać świeżo upieczonych rodzicieli co realnie będzie im pomocne i potrzebne w opiece nad niemowlakiem? Ile rodzin tyle odpowiedzi. Jednych ucieszy nowa pieluszka wielorazowa, inni z chęcią przyjmą kilka paczek tych jednorazowych czy puszkę mleka modyfikowanego.

Przeczytaj też nasz artykuł Maluszek zero waste – jak nie zaśmiecać planety będąc rodzicem

6. Mikołaj sypie kasą

Pieniądze jako prezent – temat kontrowersyjny. Trudno podarować je z klasą, a trochę strach pomyśleć co zrobi czterolatek wyposażony hojnie przez babcię w banknot stuzłotowy. Są jednak dzieciaki, dla których taki “prezent” warto rozważyć. Może starszaki, które wzdychają za bardzo drogimi gadżetami (kosztem w waszym odczuciu nie przystającym do okazji Świąt Bożego Narodzenia) docenią skarbonkę z wkładem rozpoczynającym wielką zbiórkę na ów wymarzony nabytek? To może być też dobra lekcja oszczędzania i przedsiębiorczości.

7. Najlepsze prezenty na święta dla dzieci – wspólny czas

Brzmi nieco jako utarty frazes. Niby wszyscy to wiemy, ale w obecnej gonitwie życia (szczególnie przed Świętami!) jest to bardzo trudne. Nie chodzi jednak o wzbudzanie poczucia winy, a o sprytne zaaranżowanie podarunków tak, aby i nas – rodziców – do spędzenia z pociechą czasu zmobilizować. I tak, zamiast kolejnej zabawki, wybierzcie może w podarunku mikołajkowym bilety do kina, albo wejściówkę do parku trampolin / sali zabaw. Równie ciekawym pomysłem może być karnet na lodowisko, do aquaparku, palmiarni czy zoo. Obecnie jest też ogromny wybór warsztatów od ceramiki, szycia pluszaków po tworzenie kalendarzy adwentowych i kartek świątecznych. A może podarować wspólną, rodzinną sesja zdjeciową lub indywidualną dla małego modela czy modelki? Jest wiele dzieci, które ucieszy taki rodzaj aktywności a wspomnienia i pamiątki w postaci zdjęć pozostaną na lata.

Podobnie z prezentami, które skłaniają do różnych aktywności w domu – jeśli podarujemy dziecku fartuszek i formy do ciastek może łatwiej będzie znaleźć czas w napiętym harmonogramie na wspólne pieczenie? A nowa książka dla dzieci (może o bożonarodzeniowej tematyce?) skłoni do pielęgnowania pięknego zwyczaju czytania dzieciom przed snem.

prezenty na święta dla dzieci karnet na lodowisko

8. A może jeszcze inne, dobre rozwiązanie?

Wybór upominków dla najbliższych zawsze bywa nieco kłopotliwy. Jedni kochają wyszukiwać prezenty i pomysłami sypią jak z rękawa. Inni najchętniej co roku wyposażają wszystkich wokół w nowe pary skarpetek. Zawsze warto jednak próbować nowych rozwiązań i wprowadzać do Waszych tradycji rodzinnych „świeże” zwyczaje. Jeśli przeraża Was napędzająca się przedświąteczna fala konsumpcjonizmu może spróbujcie w tym roku postawić na skromniejsze prezenty, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na jedną z akcji charytatywnych? Przykładowe inicjatywy:

W końcu lekcja prawdziwie empatycznego człowieczeństwa to jeden z najcenniejszych prezentów, jaki możemy podarować naszym dzieciom, prawda?

Czytaj też Święta ZERO WASTE – garść inspiracji