Pamiętam jeszcze czasy, jak moja mama zakładała tetrę mojemu bratu. Niestety, dokładny sposób jej używania musiała mi przypomnieć. Dziś, gdy znamy wiele sposobów składania, tamten wydaje się niepraktyczny i niewygodny. A dokładając do tego ówczesną pewność, że tetrę trzeba gotować i prasować… to nic dziwnego, że mama złapała się za głowę słysząc, że chcę używać pieluch wielorazowych 🙂

Tetra co to jest 

Tetra to kwadratowy lub prostokątny kawałek tkaniny, obszyty dookoła tak, aby się nie strzępił. Dziś, gdy mamy ogromny postęp technologiczny oraz duży wybór towaru na rynku, możemy znaleźć tetrę o naprawdę wysokiej chłonności, która zapewni nam bezpieczeństwo przed przeciekaniem.

Tetra tetrze nierówna… O rodzajach i wykurczaniu

Gramatura i rozmiary

Tetra szyta jest z reguły w rozmiarach 50x50cm, 60x60cm, 70x70cm i 80x80cm. Niektórzy producenci – na potrzeby maleństw – stworzyli również mniejszy rozmiar 40x40cm, a także tetrę prostokątną o różnych wymiarach. Kwadratowa tetra jest jednak najbardziej pożądana ze względu na to, że najwięcej sposobów składania tetry najlepiej wychodzi z równego, kwadratowego kawałka materiału.

Tetra może być obszyta „na płasko” overlockiem lub klasycznie, przy pomocy podwinięcia.

Gramatura to waga tkaniny na metr kwadratowy. Im wyższa gramatura, tym większa wytrzymałość i chłonność tetry. Te wartość oznacza się skrótem „gsm”. Najbardziej popularna gramatura to 140-145 gsm, 160 gsm, 173 gsm i 185 gsm. Można również dostać pieluchy o gramaturze 215 gsm!

Bawełna, biobawełna, bambus…

Tetra zazwyczaj wykonana jest z bawełny lub biobawełny. Można spotkać również bawełnę z domieszką wiskozy bambusowej. Większość tetry jest bielona, ale można spotkać również niebieloną, kolorową lub z nadrukami. W Wieluszkach w tej chwili największy wybór znajdziesz w tetrze niebielonej, która nie została poddana dodatkowym procesom wybielania, więc jest bardziej ekologiczna. Tetra z domieszką bambusa częściej wykurcza się w prostokąt podczas prania w wysokich temperaturach dlatego producenci zalecają pranie w 40 stopniach z odkażaczem.

Splot tradycyjny, birdseye czy flanela?

Klasyczna pielucha tetrowa to tkanina stworzona z wielu małych prostokątów. To najczęściej spotykany splot w przypadku pieluszek. Im niższa gramatura tetry, tym większe prześwity między splotem. Jest chłonna i dobrze rozprowadza wilgoć.

Dzisiejsza tetra to już nie tylko klasyczny splot w formie prostokątów. Co raz bardziej popularny staje się splot birdseye, który zgodnie z nazwą przypomina ptasie oczka. Pieluchy te charakteryzują się większą chłonnością i lepiej rozprowadzają wilgoć, porównujac tetrę i birdseye o tej samej gramaturze. Jednocześnie jest miękka i elastyczna, zapewniając swobodę ruchów maluszkowi.

Dodatkowo, występują jeszcze pieluszki flanelowe. Najczęściej używane są do wykonywania okołoniemowlecych zadań, jako podkład do przewijania, do przecierania buzi dziecka po ulewaniu, czy jako delikatny ręcznik. Można jednak pokusić się o zakup pieluszki flanelowej jako wkład do pieluszki, ponieważ jest bardzo delikatna, miękka i przyjemna w dotyku. Są jednak stosunkowo grube, dlatego częstszym wyborem są jednak pieluchy birdseye czy tetra tradycyjna.

Origami z tetry – sposoby składania pieluszek tetrowych 

Jest wiele sposobów składania pieluszek tetrowych. Poniżej przedstawię kilka najbardziej popularnych. Różnią się od siebie chłonnością, możliwością rolowania boków, płaskimi plecami czy wzmocnieniem w miejscu, gdzie dziecko sika najwięcej. Niektóre ze sposób pozwalają również na składanie z wykurczonej do prostokąta tetry, nie pogrubiając żadnej części finałowej pieluszki. Składanie tetry jest teraz proste! Wystarczy, że wypróbujesz te złożenia, które Ci się spodobają, a potem pewnie zostaniesz przy jednym. Więc niech Cię nie przeraża ilość podanych tu sposobów.

składanie tetry origami z tetry

Noworodek

Zacznę od tych sposobów składania tetry, które u mnie i wielu znajomych ze świata wielo sprawdziły się najbardziej. Ich zaletą jest to, że mają niewiele warstw pod plecami (nie unoszą mocno pupy). Można im również zrolować boki tak, aby zminimalizować ryzyko wycieku mlecznej kupki. 

  1. Latawiec – dosc płaski pod plecami, można składać z wykurczonej do prostokąta tetry
  2. Samolot zmodyfikowany – modyfikacja samolotu, który jest płaski pod plecami, a ma wzmocniony przód lub środek w zależności od potrzeb dziecka 
składanie tetry origami z tetry
składanie tetry w samolot
jak złożyć tetrę w samolot

Najbardziej popularne sposoby na składanie tetry

  1. Samolot – gruby na plecach, chłonny, można rolować brzegi, można składać z wykurczonej do prostokąta tetry 
  2. Pickman fold – podobny do samolotu, gruby na plecach, chłonny, można rolować brzegi, można składać z wykurczonej lub za dużej tetry, nasz ulubiony odkąd młoda zaczęła się przekręcać
  3. Skrzydła anioła – płaski na plecach, chłonny, trzeba szybko zawijać na dziecku, bo łatwo się rozpada, dość krótkie uszy
  4. Prostokąt długi – chłonny, jak wkład długi, można składać na 2 lub 3
  5. Prostokąt krótki – chłonny, jak wkład krótki, na długość otulacza lub kieszonki, 
klasyczny samolot origami z tetry
tetra picman fold
składanie tetry w skrzydła anioła
wkład długi i krótki ze złożonej tetry

Jak założyć? 

O prawidłowym przewijaniu z zachowaniem obrotów wspominałam w ostatnim poście o zakładaniu pieluszek. Przygotowaną wcześniej tetrę zakładamy tak, aby skrzydła wychodziły spod bioder dziecka, a część środkowa między jego nóżkami. Nakładamy na brzuszek część środkową, a później jeden i drugi bok tetry. Podczas zakładania boków, jeśli maluch robi jeszcze mleczne kupki, można zrolować krawędzie pieluszki. Spinamy klamerką snappi lub rzepaskiem. Można też niczym nie spinać, szczególnie w przypadku noworodka – dobrze założony otulacz przytrzyma tetrę na miejscu.

Plusy tetry

Tetra jest bardzo często polecana, szczególnie w przy pieluchowania noworodka (ale nie tylko). Posiada mnóstwo zalet, do których należą między innymi:

  • niska cena;
  • duża chłonność w przypadku tetr o wysokiej gramaturze;
  • bardzo szybki czas schnięcia;
  • delikatna dla skóry dziecka;
  • możliwość składania na różne sposoby, w zależności od potrzeby;
  • cienka warstwa pod plecami malucha;
  • możliwość używania z otulaczami i kieszonkami;
  • w zestawie z otulaczami (najlepiej wełnianymi) to najlepszy system na wyjazdy bez pralki – tetrę można wyprać ręcznie z odkażaczem, porządnie wypłukać i rozwiesić do wyschnięcia.

Korzystałaś/eś z pieluch tetrowych w trakcie pieluchowania?