Rynek pieluszek wielorazowych jest obecnie bardzo różnorodny. Dzięki temu każdy z nas może wybrać system odpowiadający nam oraz naszym dzieciom. Dziś pokrótce postaram się przedstawić rodzaje pieluch wielorazowych, które są najbardziej popularne w naszym kraju. 

Wielopielo co to

Zanim jeszcze przejdziemy dalej, pewnie zastanawiasz się co to wielopielo? Wielopielo to wielorazowe pieluszki. W przeciwieństwie do jednorazówek, wielo można po zmoczeniu wyprać, wysuszyć i znów założyć na pupę maluszka. O tym, jak prać, by było higieniczne przeczytasz w artykule jak prać pieluchy wielorazowe. Możesz też sprawdzić, dlaczego to zdrowsza i bardziej ekologiczna alternatywa.

Rodzaje pieluch wielorazowych, a raczej ich ilość, mogą przyprawić o zawrót głowy na początku. Poniższy spis treści pozwoli Ci się zorientować w rodzajach wielopielo i jakby co łatwo wrócić do konkretnego typu pieluszki. W artykule znajdziesz opisy, a także tabelki z plusami i minusami i zdjęcia. Dowiesz się, jakie pieluszki wybrać i dlaczego.

AIO, czyli pielucha All-In-One

Zacznijmy od najprostszego systemu, jakim jest AIO, czyli all-in-one. Jest to pieluszka, która składa się jednocześnie z wkładu chłonnego oraz materiału nierzepuszczającego wilgoci – PULu lub TPU. Całość jest ze sobą zszyta, co powoduje, że pieluszka ta jest bardzo prosta w użyciu – zakładamy, zdejmujemy, pierzemy i suszymy w całości. 

PlusyMinusy
Łatwość używania;Wysoka cena;
Z reguły duża chłonność;Po każdym użyciu trzeba wyprać całą pieluszkę – nie ma możliwości odpięcia wkładu i zostawienia części zewnętrznej na następny raz;
Szybkie zakładanie;Niektóre robią „duży pakiet” na pupie dziecka – nie można zmniejszyć ich chłonności;
Nie trzeba myśleć nad dopasowaniem wkładu;Możliwy długi czas schnięcia.
Niektóre mają możliwość wyboru materiału „od pupy”. 
pielucha all-in-one
AIO Little Birds Diapers – w wersji HEAVY i birdseye

Pieluszka kieszonka

Pieluszka nazywana kieszonką składa się z dwóch warstw zszytego ze sobą materiału. Od zewnątrz znajduje się PUL, a od wewnątrz np. bawełna, bambus, len, konopie, coolmax, thermo lub mikropolar. Dzięki temu między obiema warstwami tworzy się właśnie taka kieszonka, do której można włożyć wkład. 

NIE MA pieluszek kieszonek z wełny.

PlusyMinusy
Możliwość korzystania z wkładów różnej chłonności;Konieczność kompletowania pieluszki z dwóch części;
Nie trzeba kupować wkładów tego samego producenta, od którego mamy kieszonkę;Po każdym użyciu trzeba wyprać obie części pieluszki – tzn. wkład i część główną;
Dość szybki czas schnięcia;Brak możliwości zmiany warstwy „od pupy”;
Podczas zakupu możliwość wyboru materiału „od pupy”;Cena dobrego wkładu i kieszonki może się równać cenie AIO.
Łatwość używania (po wysuszeniu można złożyć gotowe kieszonki z wkładami – babcia, tata czy opiekunka na pewno będą zadowoleni, że już nie muszą dobierać wkładu);
Możliwość przeznaczenia kieszonki na pieluchę do pływania (tzw. kąpieluszkę, ale należy jednak pamiętać, że działa to tylko w jedną stronę – po kontakcie z chlorowaną wodą pieluszka może już nie mieć właściwości wodoodpornych). 
pielucha kieszonka
kieszonka Little Birds Diapers i wkład długi HEAVY YELLOW LONG

Otulacz PUL lub wełniany

Otulacze to takie majteczki uszyte z warstwy nieprzemakalnej. Dzielą się ze względu na materiał, z którego są wykonane. Pierwszy rodzaj, otulacze PULowe, to takie dawne ceratki z tą różnicą, że teraz materiał ten oddycha i ma właściwości paroprzepuszczalne. Dzięki temu pupa dziecka ma kontakt z powietrzem, a temperatura w pieluszce nie rośnie. Zdecydowanie mniejsze jest też ryzyko ewentualnych odparzeń.

Otulacze wełniane są naturalne oraz posiadają właściwości termoregulacyjne i antybakteryjne. Z tego względu wełna ma przewagę nad PULem. Sama z siebie chłonie również wilgoć i odprowadza ją na zewnątrz. Z drugiej strony może się okazać bardziej wymagająca w pielęgnacji od pieluszek z PULu.

PlusyMinusy
Niska cena;Konieczność kompletowania pieluszki z dwóch części;
Krótki czas schnięcia; Możliwość przesuwania się luźnych wkładów; 
Możliwość kilkukrotnego używania bez prania (jeśli otulacz nie oberwał kupką);Rzadko wybierane rozwiązanie do żłobka, ze wględu na to, że wkład jest bardziej „na wierzchu” niż w AIO lub kieszonce.
Możliwość stosowania wkładów różnej chłonności;
Nie trzeba korzystać wyłącznie z wkładów producenta otulacza (czytaj niżej o systemie SIO).
otulacz PUL i otulacz wełniany

Pielucha SIO, czyli Snap-In-One

Snap-In-One to udoskonalona wersja otulacza. Posiada napkę lub napki, do których wpina się wkład. Producenci często produkują różne wkłady tak, aby można było kupić kilka sztuk różnej chłonności. Dzięki temu można stosować jeden otulacz z różnymi wkładami, w zależności od potrzeby. Jednocześnie, mamy większą szansę, że wkład nie będzie się przesuwał w trakcie aktywności dziecka.

PlusyMinusy
Możliwość kilkukrotnego używania bez prania (jeśli otulacz nie oberwał kupką); Konieczność stosowania dedykowanych wkładów (jeśli chcemy korzystać z systemu SIO);
Możliwość korzystania z wkładów różnej chłonności;  Dedykowane wkłady to wkłady krótkie, które nie umożliwiają złożenia według potrzeb co do chłonności;
Niektóre wkłady posiadają 2 strony – naturalną i „stay dry” (czyli dającą odczucie mokrości i suchości);Wkłady dostępne raczej bezpośrednio u producenta, w moim sklepie nie widzę dużego zainteresowania systemem SIO.
Mniejsza szansa na przesunięcie się wkładu podczas aktywności dziecka; 
Możliwość używania jak normalnego otulacza (wtedy nie trzeba stosować wkładów danego producenta). 

AI2, czyli All-in-2

All-In-2 – określenie mało popularne w naszym kraju, jednak za granicą jest dość często spotykane. Teoretycznie są to wszystkie pieluszki wielorazowe, które składają się z dwóch elementów spinanych w jedno. Tak więc jest to system podobny do AIO z tą różnicą, że wkład jest dokładany osobno – w kieszonce lub na napkę. Nie zmienia to jednak faktu, że pieluszka taka może być użyta tylko raz – warstwa nieprzepuszczająca wilgoci jest zszyta z podstawową częścią chłonną. Może posiadać kieszonkę, a mocowanie wkładu jest zwykle na napkę (lub napki). 

PlusyMinusy
Łatwość używania;Wysoka cena;
Możliwość regulacji chłonności różnymi wkładami;Po każdym użyciu trzeba wyprać całą pieluszkę – nie ma możliwości odpięcia wkładu i zostawienia części zewnętrznej na następny raz; 
Zazwyczaj możliwość wyboru materiału „od pupy”.Zazwyczaj należy stosować dedykowane wkłady danego producenta;
Mała popularność systemu wśród polskich producentów.

Gatki, longi i baggy wełniane

Gatki

Krótkie spodenki, które zapobiegają przedostawaniu się wilgoci z wkładu na zewnątrz, to gatki. Podobnie jak otulacze, mogą być uszyte z PULu lub wełny. Gatek często używamy w zestawie z formowankami, rzadziej z wkładami spinanymi snappi czy rzepaskiem. Luźne wkłady nie są polecane, ponieważ mogą się przemieszczać.

Longi

Longi to długie spodnie, które nie przepuszczają wilgoci. Większym powodzeniem cieszą się longi wełniane, choć niektórzy producenci tworzą też longi z PULu. Longi są wygodne, elastyczne i nie posiadają gumek w pachwinkach. Dzięki temu polecane są na zimniejsze noce lub zamiast spodni w dzień. 

Baggy

Baggy to takie longi o innym, luźniejszym kroju w kroku. Są bardzo wygodne dla dzieci, ponieważ nie krępują ich ruchów. 

Niektóre rodzaje pieluch wielorazowych wykorzystywanych podczas pieluchowania nocnego opisałam również tutaj.

rodzaje pieluch wielorazowych - 
 gatki, longi, baggy
gatki Mały Cud Handmade, longi Re-gatki i baggy od Mały Cud Handmade

Wkłady 

Tetra

Chyba nie ma osoby, która nie widziałaby w swoim życiu tetry. Niektórzy z nas zapewne byli pieluchowanie za jej pomocą, inni mogą używać tego klasycznego wkładu do mycia okien czy ścierania kurzu. Materiał uniwersalny! 

Pieluszki tetrowe z reguły uszyte są z bawełny, bambusa lub mieszanki tych tkanin. Posiadają różne rozmiary i gramaturę, w zależności od wieku i potrzeb dziecka. Im wyższa gramatura, tym grubsza i bardziej chlonna tetra. Istnieje mnóstwo sposobów składania tetry (o czym będziemy pisać już niebawem), można ją spinać kamerką snappi lub rzepaskiem. Na pieluszkę tetrową zazwyczaj zakładamy otulacz, choć dobrze spięta może być również używana w zestawieniu z gatkami czy longami. 

Prefold

Prefold jest wkładem prostokątnym, złożonym z trzech części. Środkowa zazwyczaj posiada większą ilości warstw, co zapewnia większą chłonność w środku pieluszki. Prefold można składać na różne sposoby spinając klamerką snappi lub składając na 3 i używać jak zwykły wkład krótki. Istnieją prefoldy z wszytymi gumkami, dla zapewnienia większej szczelności w przypadku mlecznych kupek. 

rodzaje pieluch wielorazowych - prefold Magabi z gumkami
prefold z gumkami od Magabi

Formowanka

Pieluszka formowana, inaczej nazywana formowanką, to wkład stworzony w całości z materiału chłonnego, z wszytymi gumkami jak np.: w kieszonce. Ponieważ chłonnością nie dorównują jej żadne inne wkłady, jest genialnym rozwiązaniem na noc. Formowanka może być uszyta z bawełny, tkaniny bambusowej, lnu, konopii, a nawet tetry. Ponadto, niektóre posiadają kieszonki, a inne luźno położony lub wpinany wkład. Mimo tego, że formowanka wygląda jak gotowa pieluszka, to należy na nią założyć coś nieprzepuszczającego wilgoci. Najczęstszym wyborem rodziców są gatki i longi, o czym wspominałam również w poście o nocnym pieluchowaniu

Wkład ręcznikowy/składany 

Wkład w formie dużego prostokąta to wkład ręcznikowy. Można go składać na różne sposoby i bardzo szybko schnie. Przypomina Prefold, ale nie ma przeszyć i wzmocnionej środkowej części.

Wkład długi

Wkładem długim nazywamy długi na kilkadziesiąt centymetrów i szeroki na szerokość pieluszki wkład. Możemy go stosować z otulaczem lub kieszonką. Można go składać na 2 lub 3 części, ze wzmocnieniem miejsc najbardziej narażonych na wilgoć. Ostatnio coraz częściej można spotkać długi wkład z poszerzoną tylną częścią, co ma zabezpieczać otulacz przed kupką i zwiększoną chłonność.

Wkład krótki 

Wkład na długość i szerokość pieluszki to wkład krótki. Uszyty jest z wielu warstw materiału, co powoduje, że dość długo schnie, ale nie trzeba się martwić składaniem. Ponadto, może mieć 2 strony – naturalną i stay-dry, dzięki czemu sami decydujemy, który materiał ma kontakt ze skórą dziecka. Często producenci mają wkłady o tej samej ilości warstw w dwóch wersjach: długiej i krótkiej. Obie mają wtedy ten sam kolor obszycia i tym samym podobną nazwę.

Wkład z burtami

Wkład z burtami to rozwiązanie wynalezione na potrzeby mlecznych kupek. Burty mają zapobiegać wylewaniu się zawartości na zewnątrz wkładu. Dzięki czemu jest większa szansa na to, że wnętrze otulacza pozostanie czyste i będzie można użyć go ponownie. Występują w wersji krótkiej lub długiej.

rodzaje pieluch wielorazowych - wkłady chłonne

O dodatkach, czyli co jeszcze nam się przyda?

Booster

Mały, cienki i chłonny wkład używany do wzmocnienia pieluszki to booster. Możemy go umieścić miejscu, które jest najbardziej narażone na wilgoć, dzięki czemu otrzymujemy wzmocnienie chłonności. To wspaniała opcja, gdy mamy np.: stos tetry, z której nie chcemy jeszcze rezygnować i potrzebujemy kawałka chłonnego wkładu. Boostery mogą się przydawać przez cały czas pieluchowania, bo wystarczy dodać je do wkładu, który już mamy, by zwiększyć jego chłonność.

rodzaje pieluch wielorazowych - booster

Snappi – następca agrafki

Pamietacie obrazy z bajek, w których pielucha spięta jest agrafką? Snappi to taka „nowoczesna agrafka” właśnie. Umożliwia spięcie wkładu tak, by się nie rozpadał. Jednocześnie jest bezpieczny – nie musimy się martwić, że maluszek się zakłuje. Klamerka ma ząbki, które możemy zmniejszyć, wsuwając pod nie cienki element tworzący „uszko” pieluszki.

Rzepasek – pasek z rzepem

Alternatywą dla klamerki Snappi jest rzepasek. Pozwala na bezpiecznie spięcie wkładu dookoła. Przydaje się w przypadku wkładów, które nie chcą współpracować ze Snappi. Niestety spina pieluszkę tylko w pasie, co może czasem nie wystarczać.

klamerka do pieluch Snappi i Rzepasek Magabi

Jednorazowe papierki – żeby wkład nie spotkał się z kupką

Jednym z okołowielopieluchowych wynalazków są jednorazowe papierki układane na wkładzie. Umożliwiają wyłapanie dwójki, dzięki czemu wkład nie ma z nią bezpośredniego kontaktu. Papierki te wyrzucamy do kosza lub toalety (w zależności od producenta). Oczywiście, zawartość zawsze ląduje w toalecie 🙂 Niektóre papierki (jak Disana) wytrzymują wielokrotne pranie i suszenie – jeśli papierek nie miał kontaktu z kupką, możesz go wyprać z pieluszkami i użyć ponownie.

Wkładki – zmieniamy odczucia „przy pupie”

Zapewne zauważyliście, że w minusach niektórych systemów pieluch wielorazowych występowało określenie „brak możliwości zmiany warstwy od pupy”. I znów producenci wyszli naprzeciw wymaganiom klientów i stworzyli wkładki, dzięki którym możemy zmienić odczuwanie wilgoci przez dziecko (kładziemy wkładkę między wkład a pupę dziecka). Materiały, z których mogą być zrobione wkładki, to:

  • Polar, mikropolar, welur – uczucie suchości
  • Mayka – uczucie świeżości i umiarkowane odczuwanie wilgoci
  • Coolmax – uczucie chłodu i wilgoci
  • Jedwab – naturalny materiał, koi i chłodzi, pomaga w leczeniu odparzeń.

Wkładka wełniana

W odróżnieniu od wyżej wymienionych wkładek, wkładki wełniane używane są między wkładem, a otulaczem. Służą one zabezpieczeniu otulacza przed nadmiernym kontaktem z moczem dziecka i zapewnia dłuższe życie otulaczom.

wkładka wełniana do otulacza
otulacz wełniany i położona na nim wkładka wełniana Malunio

Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę przybliżyć wady i zalety poszczególnych systemów wielopielo. Oczywiście, to nie wszystkie rodzaje pieluch wielorazowych. Tak jak wspomniałam, producenci obserwują zapotrzebowanie na nowe rozwiązania i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Dzięki różnorodności każdy może znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie, tak, aby pieluchowanie wielorazowe nie tylko było zdrowe i ekologiczne, ale również przyjemne.

Jakie pieluszki wielorazowe wybrać?

Wybierz takie pieluszki, które będą zaspokajać potrzeby dziecka i Twoje. Czy zależy Ci na dużej chłonności, łatwości używania, naturalnych materiałach, a może na możliwie niskiej cenie? Sprawdź rodzaje pieluszek i wybierz coś dla Was!

Czy pieluchy tetrowe są dobre?

Pieluchy tetrowe są dobre i pozwalają ekonomicznie pieluchować, zwłaszcza noworodka, którego często przewijamy. Wybierz tetrę o gramaturze minimum 140g/m2. Szukaj takiej w sklepach z pieluchami wielorazowymi. Wyższa gramatura to większa chłonność, a także grubość pieluszki – pamiętaj o tym, by dziecko miało płasko pod pleckami. W Wieluszkach znajdziesz tetrę o tradycyjnym splocie i tetrę birdseye, a także o różnych gramaturach.

Jaka gramatura pieluch tetrowych najlepsza?

Minimum 140g pozwala na efektywne korzystanie z pieluchy tetrowej jako pieluszki, a nie ulewajki. Są też pieluszki o gramaturze 100g, które dobrze się sprawdzają, ale gdy splot jest ciasny i pieluszka nie wygląda jak przysłowiowe sito.