Chcesz się nareszcie dowiedzieć, jak prać pieluchy wielorazowe? Tak od początku do końca? Krok po kroku? Jesteś w dobrym miejscu! Czytaj dalej 🙂
W tym artykule dowiesz się:
- co zrobić z brudną pieluszką;
- jak przechowywać brudne wielopielo;
- jaki program do prania pieluch wielorazowych wybrać;
- jaki proszek do prania wybrać;
- i jak suszyć pieluszki.
Spis treści
Pranie pieluszek wielorazowych jest dużo prostsze, niż myślisz!
Jak prać pieluchy wielorazowe? Łatwo, prosto i przyjemnie, bo za pomocą pralki elektrycznej. Mamy już XXI wiek i warto korzystać z technologii, która jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba się umartwiać i prać pieluszek w rzece. A możesz się spotkać z takim podejrzeniem, gdy przyznasz się do korzystania z wielorazówek.
Co do ogólnej zasady, brudne pieluszki ściągamy z pupy, kupka ląduje w toalecie, a sama pieluszka jest przechowywania (1-3 dni) aż do momentu prania, które odbywa się w pralce. Potem pralka za nas pierze. Na koniec suszymy pieluszki na suszarce rozstawianej lub suszy za nas suszarka bębnowa. Łatwo? Przyjrzyjmy się nieco szczegółom.
Co zrobić z brudną pieluszką wielorazową
Co zrobić z brudną pieluszką tuż po ściągnięciu jej z pupy malucha? Zasikane pieluszki i pieluszki z kupką niemowlęcia, które jeszcze nie rozszerzało diety (mleczna kupa), trafiają od razu do pralki/wiadra/worka i czekają na pranie. Od momentu rozszerzania diety wszystkie nieczystości stałe wrzucamy do toalety, a samą pieluszkę możemy zaprać przed wrzuceniem do worka/wiaderka, by uniknąć plam.
Jeśli chodzi o „radzenie sobie z kupą”, możemy wybrać jedną z poniższych opcji:
- Kupkę stałą spłukujemy silnym strumieniem wody do toalety. Można w tym celu użyć prysznica i ustawienia mocnego strumienia w słuchawce.
- Jeśli toaleta jest zbyt daleko, można spłukać nieczystości najpierw do wiadra.
- Niektórzy montują bidetkę przy kibelku, która przyda się nie tylko do pieluch.
- Jeśli żadna z tych opcji nie wchodzi w grę, możesz jeszcze używać papierków do wyłapywania kupki (np.: Disana) – papierek kładzie się na wierzch pieluszki, a potem wyrzuca wraz z zawartością do toalety.
- Możesz też wykorzystać np.: starą łyżkę i przeznaczyć ją tylko i wyłącznie do zdrapywania kupki. Nie brzmi to zbyt zachęcająco, ale działa. Myślę, że części rodziców co najmniej półroczniaka już nic w tym względzie nie rusza 😉
Przechowywanie pieluszek wielorazowych
Brudne pieluszki mają swoje stałe miejsce składowania przed praniem. Foliowa reklamówka odpada. Przez 7 lat chodziłam na basen i pamiętam charakterystyczny (lekko stęchły) zapach wyciąganego po kilku godzinach mokrego stroju i ręcznika. Zadbaj o to, by pieluchy miały dostęp powietrza, inaczej prawdopodobnie zapleśnieją. Brudne pieluchy przechowuj maksymalnie do 72h. Najlepiej pierz co maks dwa dni.
Moje doświadczenia z zapachami są takie, że do momentu rozszerzania diety, brudne pieluchy mogły wisieć w otwartym worku PUL przy naszym łóżku i nie było czuć ich zapachu. Musieliśmy sprawdzać dziecku pieluszkę, żeby wiedzieć, czy coś zrobiło. Przy jednorazówkach zmienialiśmy pieluszkę, bo nasze nosy nas o to prosiły.
Rozwiązania popularne jeśli chodzi o przechowywanie pieluch wielorazowych to:
- Plastikowe wiaderko (popularny jest kosz FILUR z IKEA );
- Worek PUL (lub kilka) – oddycha i nic nie pleśnieje;
- Worek PUL włożony do wiaderka.
Brudne pieluszki już zgromadzone? Pora na pranie.
Jaki proszek wybrać do prania pieluch wielorazowych
Niestety nie każdy proszek nadaje się do prania wielorazowych pieluch. Producentom zdarza się też zmieniać składy, więc może się okazać, że coś, co kiedyś się sprawdzało, teraz będzie odradzane.
Ogólne zasady prania pieluch wielorazowych są następujące:
- Nie używaj płynu do płukania, bo zmniejsza chłonność (oblepia włókna). W płynach nie ma też związków wybielających na bazie tlenu z aktywatorem, które by zabiły bakterie;
- Nie używaj proszków domowej roboty, kul piorących, orzechów, itd., bo domowy proszek nie ma surfaktantów pozwalających na skuteczne pozbycie się brudu (mydło jest zbyt słabe);
- Używaj proszków, a nie płynów do prania;
- Olejek herbaciany nie odkaża prania;
- Używaj pełnej dozy proszku do prania bardzo brudnego, odczytując wartości z opisu producenta proszku, dostosowując ją do twardości swojej wody;
Proszek do prania pieluch wielorazowych powinien mieć:
- 5-15% związków wybielających na bazie tlenu;
- aktywator bielenia TAED (dzięki niemu nadwęglan sodu będzie aktywny w niskich temperaturach), lub gdy TAED nie ma, to musimy pamiętać o dodaniu odkażacza, np.: Nappy Fresh, Igienizzante Bucato lub MioFresh;
- <5% mydła, jeśli mamy pieluszki z materiałami sztucznymi (polar, coolmax, mikrofibra).
Lista proszków do prania pieluch wielorazowych
Listę proszków, których NA PEWNO można używać do prania pieluch wielorazowych w temperaturze 60 stopni BEZ dodawania odkażacza, stworzyła Małgosia Pilanowska, kontaktując się z producentami proszków i sprawdzając szczegółowo arkusze danych o składzie.
- Ariel, Ariel Mountain Spring i Ariel professional
- Amway
- Balja proszek do prania pieluch wielorazowych
- Biały Jeleń BIEL
- Bobini universal
- Bryza 4W1 proszek do bieli, Bryza Proszek do białego, Bryza EXPERT POWDER 4w1 proszek do białego, Bryza EXPERT biała proszek do prania, Bryza EXPERT proszek do prania tkanin białych, Bryza Vanish. 2w1. Proszek do prania tkanin białych i odplamiacz, Bryza Turbo. Proszek do prania tkanin białych
- Domol proszek do prania tkanin białych, Domol Ultra Sensitive
- Eco Mimi
- Frosh cytrynowy
- Gron Balance proszek do prania tkanin białych i kolorowych
- Miocere
- Mr ZIGGI White
- Persil REGULAR
- Persil Sensitive
- Surf White white orchid&jasmine
- Vizir, Vizir do białego Alpine Fresh, Vizir do białego Sensitive, Vizir Profesional Alpine Fresh, Vizir sensitive
Oprócz tego możesz korzystać z innych proszków spełniających ww wymogi i dodając do nich odkażacz. Na przykład proszek Bio-D , który jest praktycznie bezzapachowy i nadaje się do prania wieluszek PO DODANIU ODKAŻACZA.
Dodatkowo, w wyjątkowych sytuacjach możesz użyć też proszku do prania i dezynfekcji Clovin II Septon. Wypożyczalnie pieluszek wielorazowych korzystają z jego mocy, piorąc w nim pieluchy między wypożyczeniami. To proszek, który pozwala na pełną dezynfekcję w warunkach domowych, ma świetne właściwości wybielające. Nie jest przeznaczony do prania codziennego, bo jego silne działanie może szybciej niszczyć pieluszki.
Płukanie przed zasadniczym praniem pieluch wielorazowych
Wrzucamy pieluszki do pralki i płuczemy je przed praniem zasadniczym. To znaczy, robi to za nas pralka. Możemy wybrać dwie opcje:
- Cykl płukania z odwirowaniem;
- Cykl prania wstępnego z odwirowaniem.
Bardzo ważne jest tu odprowadzenie brudnej wody na koniec cyklu, żeby pieluszki nie prały się z proszkiem w „siuśkowo-kupowej zupie” (uwielbiam ten zwrot wymyślony przez którąś z wielomam). To, czy wybrać płukanie, czy pranie wstępne zależy od dostępności programu w pralce. Ustaw obroty na 800, żeby nie niszczyć zbytnio pieluch. Nie dodawaj detergentów.
Niektóre mamy wrzucają do pralki pieluszki, płuczą, potem dorzucają ubranka dziecięce (zakładam, że mają sporo plam), ustawiają pranie wstępne z proszkiem, a dopiero potem przychodzi czas na pranie zasadnicze.
Jak prać pieluchy wielorazowe – pranie zasadnicze
Każda pralka jest inna, więc warto poznać swoją, żeby wiedzieć, jaki cykl wybrać. Często jest to program bawełna z temperaturą 60 stopni i dodatkowym płukaniem.
- W chwili obecnej zaleca się prać tak, by pranie trwało 2-3h, ale nie dłużej;
- Programy Eko zużywają za mało wody, by dobrze wyprać pieluszki, więc używaj standardowych programów do silnych zabrudzeń,
- Wirowanie ustaw na 800-1000 obrotów;
- Nie używaj płynu do płukania, bo zmniejsza chłonność (oblepia włókna);
- Nie używaj proszków domowej roboty, kul piorących, orzechów, itd;
- Używaj proszków, a nie płynów do prania;
- Olejek herbaciany nie działa jak odkażacz – musiałoby go być bardzo dużo, by zadziałał przy pieluchach;
Jaka temperatura i czy dodawać odkażacz? Możesz wybrać jedną z trzech opcji:
Pranie w:
- 60 stopniach bez odkażacza ale w proszku z listy powyżej, zawierającym TAED;
- 60 stopniach z odkażaczem w proszku spoza listy, ale spełniającym ogólne zasady wyboru proszku;
- 40 stopniach z odkażaczem, np.: Nappy Fresh – zaleca się jednak pranie w wyższych temperaturach, bo to skraca długość cyklu prania i jednocześnie pozwala na efektywniejsze działanie proszku.
Dodatkowe płukanie
Dla lepszego wypłukania detergentów (w końcu skóra dziecka będzie miała z nimi styczność) możesz dodać do cyklu prania dodatkowe płukanie. Pralki często mają taką opcję. Można też ręcznie puścić cykl płukania, tak jak przed praniem zasadniczym.
Suszenie wielopielo
Teraz już wystarczy tylko rozwiesić pranie lub wrzucić do suszarki bębnowej i czekać.
Tetra i wkłady mogą się suszyć na kaloryferze. Pamiętaj, by nie kłaść PULu ani wełny na rozgrzanym kaloryferze. Wysoka temperatura może zniszczyć laminat i gumki w pieluszce.
Suszenie w suszarce bębnowej
Pieluszki z PULem (kieszonki i AIO, jeśli producent pozwala, lub na własną odpowiedzialność) możesz suszyć na programie Syntetyki (niższa temperatura), a wszelkiego rodzaju wkłady, tetrę i formowanki na programie Bawełna. Albo wszystko naraz na Syntetykach. Ja osobiście suszę wszystko, co można suszyć w suszarce na programie do Bawełny, ale zauważyłam, że moja suszarka nie nagrzewa do jakichś bardzo wysokich temperatur. Pilnuję tylko przy wkładaniu, by AIO nie były wywinięte na lewą stronę.
Otulacze PUL, worki PUL i wszystkie pieluszki wełniane suszymy standardowo. Nie nadają się do suszenia w suszarce bębnowej. Korzystanie z suszarki bębnowej może niestety skracać życie pieluszkom – w trakcie suszenia, tak jak i prania, trą wzajemnie o siebie, co może wpływać na ich zużycie. W wysokich temperaturach mogą ucierpieć PUL i gumki.
Mam nadzieję, że ten obszerny post pomoże Ci w praniu wielorazowych pieluch Twojego dziecka! Jeśli Ci się spodobał i uważasz, że jest wartościowy – udostępnij go dalej! 🙂 Dziękuję!
A co z praniem formowanek? Można je prać tak jak wyżej? Mają informację, żeby nie prać w produktach zawierających związki wybielające na bazie tlenu… i przez to kompletnie nie wiem jak prać ♀️
Wszystkie pieluszki poza wełnianymi pierzemy w ten sposób. Chodzi o otulacze, AIO i kieszonki z PUL lub TPU, a także wkłady chłonne i formowanki. Jaka marka ma takie wytyczne?
Cześć. Co zrobi, jezeli mam w domu twardą wodę i pieluszki są twarde i szorstkie?
Cześć!
1) Najskuteczniej problem załatwia suszarka bębnowa – to duży wydatek, ale przy powiększającej się rodzinie i większej ilości prania może to być ogólnie wygodniejsze. Nie stoi non-stop pranie, my w pewnym momencie korzystaliśmy z dwóch stojących suszarek i nie było jak chodzić po domu. Z suszarki bębnowej pranie wychodzi mięciutkie, pomimo twardej wody. U nas woda tak twarda, że niektóre wkłady potrafiły stać czasem na sztywno po wyschnięciu.
2) Jeśli nie suszarka bębnowa, to można ręcznie potarmosić pieluszki. To czasochłonne niestety. Najłatwiej tetrę tak potarmosić.
3) Można jeszcze wybierać pieluszki, które mniej będą twardnieć. Wkłady z dodatkiem poliestru mniej będą sztywnieć. Konopie były chyba w moim przypadku najsztywniejsze, ale nie wiem, na ile to była kwestia konkretnego składu. Pieluszki z coolmaxem na wierzchu będą miały tą warstwę przy skórze miększą niż te z bawełny (można wybrać kieszonki z tym materiałem).
Dziękuję za porady, teraz z pewnością zdecyduję się na takie pieluchy 🙂 Nie taki diabeł straszny i można poradzić sobie z praniem 🙂
Witam a co z praniem majtek treningowych ? Pierzemy tak jak pieluszki wielorazowe ?
Dokładnie tak! Majtki treningowe pierzemy tak, jak pieluszki wielorazowe.
Dzień dobry, czy można zamiast proszku do prania używać kapsułek? Np Ariel Mountain Spring?
Dzień dobry! Zamiast proszku do prania nie zalecamy używania kapsułek do prania, takich jak Ariel Mountain Spring, do pieluszek wielorazowych. Składniki zawarte w kapsułkach mogą oblepiać włókna pieluszki, co negatywnie wpływa na ich chłonność. Jeśli nie masz dostępu do proszku, jednorazowe pranie w płynie nie powinno zaszkodzić, ale zdecydowanie nie polecamy stosowania tego rozwiązania na stałe.
Czy proszek Lovela Baby nadaje sie do prania?
Najlepiej jest wybrać proszek z wymienionej listy i prać w 60 stopniach, bez dodawania odkażacza. Lovela Baby zmieniała jakiś czas temu (rok albo więcej) skład i już nie jest polecana. Natomiast to zależy, jaki ma dokładnie skład.
Czy otulacze PUL Capri można prac w 60 stopniach z 5-15% związków wybielających na bazie tlenu?
Nie znam marki Capri, ale pieluszki PUL powinny być prane właśnie w takich warunkach. To po to, żeby były higieniczne i czyste.
A mnie zastanawia, czy do takiego prania opisanego powyżej, mogę wrzucić wszystkie pieluszki z całego dnia/dwóch? Mam na myśli białe wkłady chłonne, tetrę, formowanki, ale tez kolorowe otulacze PUL czy AIO? Czy tutaj powinnam jakoś zwracać uwagę na oddzielanie rożnego typu materiałów albo oddzielać kolor od białego i puszczać osobne prania? (że wełna osobno i z innymi środkami to już wiem 🙂 )
Wszystkie pieluszki pierzemy w proszku do prania białego. Razem pierzemy wkłady chłonne, tetrę, formowanki i kolorowe AIO, kieszonki i otulacze PUL. Nie rozdzielamy kolorowych i białych pieluszek – wszystkie pierzemy razem i tak samo, bo chodzi o higieniczność. Blakną wzory na bawełnie, natomiast wzory na PULu trzymają się bardzo dobrze.
Osobno pierzemy tylko pieluszki wełniane (one nie przeżyją prania na 60 stopni i się po prostu skurczą).
Czy do pralki (i potem suszarki) wkłada się zapięte wielopieluchy czy odpięte i z wyciągniętym językiem (aio)?
Do pralki i suszarki wrzucamy rozpięte (w pasie brzusznym) pieluszki – dzięki temu nie nadwyrężają się te napki, których używamy do spinania w pasie. Te, które służą do skracania pieluszki na długość mogą zostać spięte. Język z AIO zwykle sam wypada ze środka pieluszki w trakcie prania (więc nie trzeba wyciągać przed, ale to zależy od pralki – wyciągnięty lepiej się wypierze). Do suszarki AIO musi trafić z wyciągniętym językiem, to się szybciej wysuszy.
Brawo tak trzymać. Widać, że dbasz o merytoryczne wpisy na Twoim blogu, Dzięki i zapraszam do siebie…