Jak zakładać pieluszkę? Prawidłowe założenie pieluszki jest ważne ze względu na kilka aspektów. Nie chodzi jedynie o zminimalizowanie ryzyka wystąpienia przecieków. Równie ważna – jak nie ważniejsza – jest kwestia swobody ruchów dziecka oraz jego wygoda. Być może Wy też zadawaliście sobie pytanie “skąd odciski na brzuszku mojego maleństwa?” albo “dlaczego przy każdej zmianie pieluszki jest przemoczone całe ubranko?”.
Dziś zastanowimy się nad tym, jak założyć pieluchę w prawidłowy sposób – tak, aby zagwarantować sobie i dziecku komfort, wygodę oraz spokój psychiczny.
Spis treści
Schemat pieluszki wielorazowej
Aby ułatwić sam proces zakładania pieluszki wielorazowej, warto zacząć od jej budowy. Wiele jej elementów ma znaczący wpływ na to, w jaki sposób pieluszka będzie przylegać do ciała naszego dziecka. I tak, patrząc na przód pieluszki, możemy zauważyć napki, rzepy lub oba rodzaje tych zapięć. Górne ich elementy służą do regulacji pieluszki na szerokość – to dzięki nim możemy dopasować pieluszkę w obwodzie malucha. Poniżej znajdują się zazwyczaj napki służące regulacji pieluszki na długość (przód-tył). Nie występują one w niektórych pieluszkach, np. rozmiarowych. Na samej górze – ponad napkami – może znajdować się gumka, która zapobiega wyciekom zawartości pieluszki na brzuszek. Podobnie jak z przodu, z tyłu pieluszki również znajduje się gumka, która tym razem ma za zadanie uniemożliwić przeciekanie na plecy. Ostatnie gumki występują w środkowej części pieluszki, otaczając pachwiny dziecka.
Przewijanie – jak to zrobić?
Zmienianie pieluszek to jedna z najczęściej wykonywanych czynności u noworodka i niemowlaka. Przechodząc więc do głównego tematu postu nie mogę pominąć jeszcze jednej kwestii. O ile sam sposób zapięcia pieluszki jest ważny, o tyle metoda przewijania – obracania i podnoszenia malucha – nie może zostać pominięta. I choć wielu z Was zapewne wie, jakie są zalecenia w tej kwestii, to nie zaszkodzi przypomnieć.
Przyjazna pielęgnacja
Pojęcie przyjaznej pielęgnacji zawiera w sobie 3 podstawowe warunki:
- zapewnienie poczucia bezpieczeństwa dziecku;
- pielęgnację zgodną z rozwojem dziecka;
- oraz szanowanie budowy ciała dziecka.
Jak przełożyć powyższe aspekty na podstawową czynność, jaką jest przewijanie malucha? Nic trudnego! Wystarczy, że w tym celu wykorzystamy elementy obrotów, i tak:
- Kładziemy malucha na stabilnym podłożu.
- Rozpinamy pieluszkę.
- Prawą ręką chwytamy prawe udo maluszka.
- Naszą lewą ręką pomagamy obrócić się maluchowi w jego lewą, a naszą prawą stronę.
- Wycieramy pupę malucha i wyjmujemy pieluszkę.
- Wracamy do leżenia na plecach.
- Lewą ręką chwytamy lewe udo maluszka.
- Naszą prawą ręką pomagamy obrócić się maluchowi w jego prawą, a naszą lewą stronę.
- Wycieramy pupę maluszka, kładziemy pod pupę czystą pieluszkę.
- Wracamy do leżenia na plecach.
Dzięki powyższym działaniom kontrolujemy pozycję dziecka, utrzymujemy symetrię ciała malucha oraz eliminujemy konieczność pociągania za stopki lub biodra. Ponadto maluszek uczy się zakresu ruchów swojego ciała.
Teraz możemy przejść do prawidłowego założenia pieluszki.
Jak założyć pieluchę
Dlaczego prawidłowe założenie pieluszki jest tak ważne? A no dlatego, że ma ono ogromny wpływ na rozwój dziecka, jego samopoczucie, a także… częstotliwość prania ubranek i pościeli. Nieprawidłowe założenie może nawet spowodować nasze niezadowolenie z pieluszek wielorazowych, a nawet rezygnację z tego sposobu pieluchowania.
A więc po kolei – krok po kroku, jak założyć pieluchę:
Kolejność zakładania pieluszki
- Kładziemy pieluszkę pod pupą dziecka (patrz wyżej).
- Układamy panel przedni na brzuszku dziecka.
- Łapiemy za jedno ucho pieluszki i zapinamy jeden bok. Zwracamy uwagę na to, aby zapięta pieluszka nie krępowała ruchów nóżki dziecka. Swoboda ruchów nóżek dziecka jest niezbędna do prawidłowego rozwoju stawów biodrowych.
- Powtarzamy manewr na drugim boku.
- Pieluszka powinna być tak spięta, aby kończyła się poniżej pępka dziecka. Natomiast między pieluszkę, a brzuszek muszą wchodzić luźno dwa palce.
- Spinamy pieluszkę na długość (za pierwszym razem możemy zrobić to na dziecku, natomiast osobiście wolę zakładać już spiętą pieluszkę). Pieluszka powinna być dopasowana i nie zwisać między udami dziecka. Powinna również zaczynać się pod pępkiem i kończyć kilka centymetrów powyżej szpary pośladkowej (na równej wysokości z przodu i z tyłu).
- Robimy zakładkę pod napkami kierując ją do góry. Poprawiamy również zakładki przy udkach dziecka.
- Poprawiamy gumki w pachwinach.
- Na samym końcu sprawdzamy, czy pieluszka nie ogranicza ruchów dziecka, nie uciska jego ciała oraz żaden element wkładu nie wychodzi poza warstwę nieprzemakalną pieluszki.
Co może pójść nie tak?
Problem | Przyczyna | Jak sobie z tym poradzić? |
Przeciek z tyłu lub z przodu. | Pieluszka za słabo spięta w pasie. | Należy rozpiąć i ponownie zapiąć pieluszkę tak, aby między brzuszek, a pieluszkę wchodziły luźno dwa palce. |
Odciski na brzuszku lub plecach, ból brzuszka. | Pieluszka za mocno spięta w pasie. | Należy rozpiąć i ponownie zapiąć pieluszkę tak, aby między brzuszek, a pieluszkę wchodziły luźno dwa palce. |
Źle gojący się kikut pępowinowy. | Pieluszka przykrywa pępek lub wkład dotyka kikuta i przenosi na niego wilgoć. | Należy rozpiąć i ponownie zapiąć pieluszkę tak, aby kończyła się poniżej pępka i sprawdzić, czy wkład jest schowany pod warstwą nieprzemakalną. |
Przecieki między nóżkami, zaczerwienienia w pachwinach w miejscu, gdzie mokre ubranko ma kontakt ze skórą. | Pieluszka źle dopasowana w pachwinach lub wkład dotyka ubranka. | Jak założyć pieluchę? Należy poprawić gumki w pachwinach i sprawdzić, czy wkład jest schowany pod warstwą nieprzemakalną. |
Odciski lub otarcia w pachwinach. | Pieluszka zbyt ciasno spięta wokół ud dziecka. | Należy poluzować pieluszkę na długość. |
Maluch nie może unosić nóżek. | Uszy pieluszki nachodzą na uda dziecka. | Należy rozpiąć pieluszkę, być może poluzować na długość i zapiąć ponad udami tak, aby nie krępowała ruchu nóżki w stawie biodrowym. |
Jak widać, większość problemów związanych z nieprawidłowym założeniem pieluszki jest do wyeliminowania dosłownie w kilka sekund. Warto poświęcić chwilę dłużej na prawidłowe założenie pieluszki – to również czas nawiązywania kontaktu z naszym dzieckiem!
MAM PYTANIE jak powinien być ułożony siusiak u chłopca przed założeniem pieluszki?
Najlepiej skierowany w dół, symetrycznie.
Jeśli będzie skierowany do góry, to mocz może łatwo przeciec górą pieluszki. Tak samo, jeśli będzie ułożony bokiem (wtedy w pachwinie.
Mojej córce robią się po pieluszce odciski na skórze mimo, że pieluszka jest założona luźno 🙁 córka ma 3 miesiące, nosi rozmiar MOS, jest dość pulchna.
Cześć Anita! Po jakim czasie odciski znikają? Im mniejsze dziecko, tym skóra jest cieńsza i delikatniejsza. Jeśli odciski znikają po kilku-kilkunastu minutach, to nie ma powodów do zmartwienia. Skarpetki/inne ubrania też zostawiają ślady po gumkach?