Wielorazowe pieluchy do pływania to fantastyczne rozwiązanie, jeśli od czasu wybieracie się nad jezioro, morze, czy plażę. Ponadto pozwala oszczędzić sporo pieniędzy, jeśli jesteście częstymi bywalcami basenów i do tej pory korzystaliście z jednorazowych pieluch do pływania.

Pieluchy do pływania – wielopielo na basenie

Nauka pływania przez niemowlęta bardzo korzystnie wpływa na ich rozwój. Wspomaga między innymi prawidłowe napięcie mięśniowe, stymulację i koordynację ruchową oraz rozwój układu odpornościowego. Jest również świetną możliwością na nawiązanie bliższego kontaktu ze swoim dzieckiem oraz zbudowanie z nim silniejszej więzi emocjonalnej. Pływanie to także świetna zabawa i gimnastyka, które dostarczają maluszkowi niesamowitych wrażeń.

Fizjoterapeuci zalecają rozpoczęcie zajęć na basenie przez niemowlęta po ukończeniu trzeciego miesiąca życia. To właśnie w tym okresie maluchy zaczynają utrzymywać główkę, co znacznie ułatwia podtrzymywanie ich przez rodziców podczas zajęć. Kolejnym aspektem jest termoregulacja ciała, rozwijająca się wraz z wiekiem malucha. Na etapie trzech miesięcy jest już na tyle rozwinięta, aby dziecko poradziło sobie z różnicami temperatur występującymi na basenie.

Aby zapewnić jeszcze lepszą zabawę bez „wpadek” w postaci dwójek w basenie, komfort rodzica i spokojną głowę właścicieli basenów – w większości z nich obowiązkowe są właśnie kąpieluszki, czyli pieluszki do kąpieli.

pielucha do pływania

Czym są kąpieluszki?

Co założyć maluchowi, który jeszcze używa pieluszek, ale chcemy iść na basen i zabezpieczyć wodę przed nieproszoną dwójką? W jaki sposób więc uchronić pupę dziecka przed piaskiem i innymi zanieczyszczeniami podczas pobytu na plaży?

Zapotrzebowanie na ten produkt spowodowało, że na dzień dzisiejszy jest ogromny wybór kąpieluszek wielorazowych. Są one – jak sama nazwa wskazuje – wielopieluszkami do… kąpieli 🙂 Najczęściej stosujemy je u dzieci podczas nauki pływania oraz zabaw w basenie, a także na plaży czy podczas hasania w ogródku. Czym więc się charakteryzują wielorazowe pieluchy do pływania? Jaka jest ich przewaga nad kąpieluszkami jednorazowymi? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym poście.

Pieluchy do pływania – budowa i skład

Kąpieluszki wielorazowe mogą mieć (w zależności od firmy i kroju) formę zwykłych majtek, pieluszek wielorazowych, gatek lub nawet krótkich spodenek. Składają się one zazwyczaj z dwóch warstw – zewnętrznej i wewnętrznej.

Warstwa zewnętrzna może być uszyta z poliestru, elastanu, TPU lub PULu, który pozwala na swobodne oddychanie skóry i zapewnia przewiewność.

W środku natomiast mogą znajdować się wszyte bawełniane, poliestrowe lub mieszane wkłady chłonne (nie są one jednak konieczne, ponieważ kąpieluszka ma za zadanie utrzymać w środku dwójkę – mocz może swobodnie wypływać). Warstwa coolmaxu lub mikropolaru również nadaje się do wyścielenia wnętrza kąpieluszki. Niektóre z tych basenowych wielopielo posiadają gumki w pasie, aby łatwo było je naciągnąć na pupę bez rozpinania rzepu czy napek. Mogą posiadać również regulację na szerokość podobną do pieluszek wielorazowych.

kąpieluszka

Zalety kąpieluszek wielorazowych

Kąpieluszki wielorazowe mają wiele zalet. Wykorzystujemy je w wielu sytuacjach, nie tylko na basenie. Oto kilka zalet wielopielo w wersji kąpielowej:

  • są uszyte z przewiewnego materiału;
  • zapobiegają wydostawaniu się zawartości na zewnątrz;
  • wkład nie pęcznieje i nie ciągnie pupy na dno;
  • są szybkoschnące;
  • stanowią barierę ochronną przed piaskiem i zanieczyszczeniami na plaży;
  • nie krępują ruchów dziecka;
  • są miękkie i delikatne od środka;
  • występują w różnych wzorach i kolorach;
  • produkuje się je w różnych rozmiarach i krojach;
  • pozwalają na swobodę podczas zabawy oraz pływania.

pieluchy do pływania

Ekonomia po raz kolejny

Świetnym pomysłem na kąpieluszkę „domowej roboty” są… zużyte AIO lub kieszonki! Zużyte, czyli takie, które na przykład przeciekają, posiadają od wewnętrznej strony przetarcia lub po prostu – z racji wyeksploatowania – nie sprawdzają się już jako pieluszki wielorazowe podczas normalnego użytkowania. Chlor zawarty w wodzie basenowej będzie obniżał nieprzemakalność PULu i tak, ale to kąpieluszce nie szkodzi.

Nie zaleca się stosowania otulaczy PUL jako kąpieluszek ze względu na fakt, iż wewnętrzna strona PULu nie powinna dotykać bezpośrednio skóry dziecka.

Pamiętaj, że pielucha do pływania (żadna, nawet ta jednorazowa) nie zatrzymuje w sobie moczu. Mocz niestety będzie przenikać do wody basenowej. Zwróć uwagę na to, że każda kąpieluszka wchłania wodę bezpośrednio po zmoczeniu. Zatrzymywanie przez nią moczu nie jest więc w ogóle możliwe. Jedynym zadaniem takiej pielo jest zakrycie intymnych części ciała dziecka i utrzymanie w ryzach ewentualnej kupki.