Przepiórki nie żyją tak długo, jak kury. Średnio przeżywają od 1,5 roku do 4 lat. Mimo to, mogą być wspaniałymi zwierzętami hodowlanymi, a nawet oswojonymi kompanami!
Spis treści
Ile lat żyje przepiórka
Długość życia przepiórki różni się w zależności od gatunku przepiórki. Średnio ptaki te żyją od 2 do 3 lat. Na wolności przepiórki żyją od 1 do 5 lat. Przepiórki hodowlane mogą żyć dłużej (nawet 5-6 lat) ze względu na warunki życia wolne od drapieżników oraz dostęp do pożywienia, wody i odpowiedniego schronienia.
Przepiórka pospolita (Coturnix coturnix), najbardziej rozpowszechniony gatunek przepiórki w Europie, może żyć około 2 do 3 lat. W niewoli przepiórki żyją średnio 5 lat. Odnotowano, że pojedyncze ptaki żyły maksymalnie 11 lat, chociaż takie przykłady długowieczności są rzadkie.
Ile żyją przepiórki japońskie
Jedna z najmniejszych przepiórek, przepiórka japońska (Coturnix Japonica) , na wolności żyje około 2 do 3 lat. W warunkach niewoli może przeżyć nawet 6 lat. To najpopularniejsza odmiana przepiórek hodowanych w Polsce. Choć wciąż są ptakami niewielkich rozmiarów, to są nieco większe od przepiórek chińskich. Składają także większe jajka.
Jak długo żyje przepiórka chińska
Przepiórka chińska (Coturnix chinensis) jest najbardziej znaną przepiórką obok przepiórki japońskiej. W niewoli mogą żyć do 13 lat, ale średnio tylko 3–6 lat. Na wolności przeżywają zwykle tylko 1,5 roku. Są dużo mniejsze od przepiórki japońskiej.
W jakim wieku przepiórki znoszą jajka
Przepiórki zaczynają składać jaja, gdy osiągają pełną dojrzałość płciową. Zwykle moment ten następuje po około 8 tygodniach. Dość często zdarza się, że ptaki nie chcą się nieść jeszcze przez kilka kolejnych tygodni. Należy się wtedy zastanowić, czy na pewno udało nam się zapewnić naszym ptakom odpowiednie warunki.
Dlaczego przepiórki przestają się nieść
Przepiórki przestają się nieść, gdy długość dnia skraca się poniżej około 14 godzin. Ptaki te potrzebują 14-16 godzin ekspozycji na światło dziennie, by móc składać jajka. Gdy zbliża się zima, ptaki naturalnie robią sobie „zimową przerwę”, wracając do znoszenia jajek dopiero na wiosnę. Gdy zależy nam na jajkach także w okresie zimowym, możemy doświetlać ptaki. Należy jednak pamiętać, że brak przerwy zimowej odbija się jednak na ich zdrowiu i może mieć wpływ na skrócenie długości życia ptaków.
Nieodpowiednia temperatura także ma wpływ na nieśność. Zbyt wysoka, lub zbyt niska może zatrzymać proces składania jajek przez kurkę nawet na kilka tygodni.
Czynniki wpływające na nieśność przepiórek:
- Długość dnia poniżej 14 godzin.
- Ilość pożywienia i dostępność wody: upewnij się, że przepiórki mają zapewniony dostęp do jedzenia i picia. Czy ptaki muszą rywalizować ze sobą o pożywienie i niektóre nie mają możliwości skorzystania z poideł i karmideł? Rozważ zwiększenie ich ilości.
- Warunki atmosferyczne: upewnij się, że woliera jest odpowiednio zabezpieczona, w zależności od pory roku i pogody.
- Przenoszenie ptaków: w sprzedaży zwykle oferowane są kurki przepiórek, które właśnie wkraczają w okres nieśności, czasem już „z jajkiem”. Jednak przeprowadzka na nowe miejsce sprawia, że ptaki muszą się na nowo aklimatyzować, co może trwać nawet kilka tygodni.
- Stres: przepiórki mogą mieć problem, by zacząć się nieść, gdy odczuwają stres. Ptaki mogą się płoszyć, gdy ich klatka znajduje się blisko źródła hałasu, tuż obok biega szczekający pies, itd.
Jak długo przepiórki znoszą jajka
Po osiągnięciu dojrzałości płciowej, która zwykle następuje w wieku od 6 do 8 tygodni, przepiórka zaczyna znosić jedno jajko dziennie. W okresie maksymalnej nieśności, trwającym od dwóch do ośmiu miesięcy, te ptaki składają nawet do 300 jaj rocznie. Jest to kluczowy moment dla hodowców przepiórek zainteresowanych produkcją jaj. Po dwóch latach ich zdolność do znoszenia jaj zaczyna spadać, ale nadal są w stanie znosić około 200 jaj rocznie, co utrzymuje je jako wartościowe w hodowli.
Zadbaj o odpowiednią dietę przepiórek
Jeśli chcesz, by przepiórki składały jajka, zadbaj o odpowiednią dietę. To ważne, by ptaki mogły sobie dostarczyć wszystkich potrzebnych składników. W internecie dostępne są specjalne mieszanki paszowe przeznaczone dla przepiórek niosek. Twoje przepiórki powinny mieć dietę o wysokim stężeniu wapnia i białka, ponieważ te dwa niezbędne składniki odżywcze odgrywają kluczową rolę w produkcji jaj.
Chroń swoje przepiórki przed stresem
Chroń swoje ptaki przed stresem, aby zachęcić je do składania jaj. Możesz poradzić sobie z zagrożeniem ze strony drapieżników, zabezpieczając klatkę przepiórczą przed drapieżnikami. Stresorem mogą być też agresywne osobniki w stadzie, zbyt duża ilość samców względem samic, czy za mała powierzchnia klatki lub wybiegu. Usuń ze stada lub trzymaj w oddzielnej klatce agresywne ptaki lub stwórz osobną klatkę dla samych samców.
Poprawa warunków utrzymania pomoże zachęcić kurki w Twoim stadzie do składania jaj. Upewnij się, że twoje przepiórki mają wystarczająco dużo miejsca na podłodze, gdzie będą składać jaja. Większa powierzchnia klatki wpłynie też pozytywnie na unikanie inwazji pasożytów. Pamiętaj, że przepiórki uwielbiają kąpać się w piasku – dbają w ten sposób o swoją higienę. Warto zapewnić im także miejsce do tego.
Czytaj więcej: