Zastanawiasz się nad hodowlą ptaków, ale do tej pory wydawało Ci się, że kury to jedyna opcja? Może warto zainteresować się przepiórkami! Te małe, ale fascynujące ptaki stają się coraz bardziej popularne jako alternatywa dla tradycyjnej drobiarskiej hodowli. Są świetnym źródłem smacznych jajek i delikatnego mięsa. W dodatku, przepiórki są znacznie mniej wymagające przestrzennie i mogą być świetnym wyborem dla tych, którzy dysponują ograniczoną ilością miejsca.
W tym artykule dowiesz się, dlaczego hodowla przepiórek może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem i jak zacząć tę przygodę krok po kroku.
Spis treści
Czy hodowla przepiórek jest łatwa?
Przepiórki są mniejsze od innych ptaków hodowlanych, co oznacza, że generalnie potrzebują mniej miejsca. Ale nie daj się zwieść ich niewielkim rozmiarom! Także te ptaki mają swoje wymagania.
Przede wszystkim, przepiórki potrafią latać. Wzbijają się na wysokość nawet 2m i mogą przefrunąć przez ogrodzenie. Z tego względu, a także ze względu na ewentualne drapieżniki, ich wybiegi muszą być zabezpieczone. Woliery muszą być zabezpieczone siatką także od góry i powinny uniemożliwiać wtargnięcie do środka np.: lisa.
Przepiórki są również podatne na choroby. Aby ich unikać, trzymaj przepiórki oddzielnie od innych ptaków hodowlanych, takich jak kury, i staraj się trzymać je z dala od dzikich ptaków wędrownych.
Co jest potrzebne do hodowli przepiórek?
Jeśli zdecydujesz się na hodowlę przepiórek, będziesz potrzebować:
- odpowiedniego wybiegu (popularne są też adaptowane na potrzeby przepiórek np.: domki dla królików lub klatki hodowlane);
- karmideł: pamiętając by wybrać te z mniejszymi otworami niż dla kur (przepiórki rozrzucają paszę, wchodzą na tacki, chodzą po jedzeniu, mają silny instynkt grzebania): mogą to być karmidła dla piskląt;
- poideł: sprawdzają się np.: poidełka kubełkowe;
- odpowiedniej paszy dla przepiórek (w sprzedaży są odpowiednie mieszanki dla piskląt i dla przepiórek niosek);
- miejsca do suchej kąpieli: piasku/ziemi okrzemkowej w pojemniku;
- …i oczywiście samych przepiórek.
Najpopularniejsze w Polsce są przepiórki japońskie, znane również jako przepiórki Coturnix. Możesz zacząć hodowlę kupując:
- jaja lęgowe (w takim przypadku potrzebny będzie inkubator i przygotowany odpowiednio odchowalnik);
- pisklęta w różnym wieku;
- ptaki od 6 tygodnia wzwyż.
Zakup jajka to koszt w zależności od miejsca 0,50-3,00zł/szt. Zakup dorosłej kurki to koszt około 15-20zł/szt.
Ile miejsca potrzebują przepiórki?
Jeśli chodzi o przestrzeń, przepiórki są znacznie mniej wymagające niż kury. Minimum to około 0,09 m² przestrzeni na jedną przepiórkę. Ważne jest również, aby zapewnić im dodatkowo dostateczną ilość miejsca przy karmnikach i poidełkach. Warto również pamiętać, że przepiórki są ptakami terytorialnymi, więc zbyt mała przestrzeń może prowadzić do agresji między ptakami. Zbyt mała, ale też i zbyt duża przestrzeń może skutkować zmniejszeniem nieśności.
Urządzenie woliery/domku dla przepiórek
Z moich obserwacji wynika, że warto zadbać o elementy dodatkowe w domku, np.:
- pudełka/skrzyneczki, na które ptaki mogą wskakiwać, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe miejsce (okrągłe koszyki mniej się do tego nadają) – widzę, że moje przepiórki chętnie na nich przysiadają i każda ma swoje ulubione miejsce;
- rośliny lub inne elementy, które pozwalają na schowanie się: czasem jedna z przepiórek (najczęściej kogut) goni inną. Taka kryjówka pozwala zejść tej agresywnej z oczu i pozwala na szybsze uspokojenie się ptaków.
- gdy ptaki mają dłuższe dziubki (dziób w takim wypadku rośnie szybciej niż jest ścierany podczas dziobania pokarmu) można powiesić im specjalny kamień do dziobania lub położyć twardą kostkę/kamień w klatce, by miały o co go stępić.
- pojemnik do suchej kąpieli – przy czym należy pamiętać, że zawartość pojemnika będzie w krótkim czasie rozsypana i należy przesiewać stary i dosypywać nowy piasek.
Czytaj więcej: Ile żyją przepiórki

Jak długo przepiórki znoszą jajka?
Po osiągnięciu dojrzałości płciowej, przepiórki zwykle znoszą jedno jajko dziennie przez okres od dwóch do ośmiu miesięcy. W tym czasie te ptaki składają nawet do 300 jaj rocznie. Warto jednak pamiętać, że przeprowadzka na nowe miejsce może wpłynąć na ich produktywność. Aklimatyzacja w nowym otoczeniu może zająć kilka tygodni, co może wpłynąć na spadek nieśności. Dlatego jeśli kupujesz przepiórki, które już zaczęły się nieść, bądź cierpliwy i daj im czas na adaptację.
Więcej o jajkach przepiórczych przeczytasz w moim wcześniejszym artykule „Jajka przepiórcze – jak je przygotować i dlaczego warto je jeść” i „Ile gotować jajka przepiórcze„.
Podsumowanie
Jeśli więc szukasz ciekawej i łatwej w hodowli alternatywy dla kur, przepiórki japońskie są strzałem w dziesiątkę. To nie tylko świetny sposób na zdobycie smacznych jajek i mięsa, ale też fascynująca przygoda edukacyjna dla całej rodziny. Moje dzieci miały okazję uczestniczyć w inkubacji jaj, opiece nad pisklętami, a także w zbieraniu jajek i karmieniu dorosłych ptaków. Obserwacja życia i zachowań tych ptaków to dla nich niezastąpiona lekcja biologii i odpowiedzialności.
Dziękuję za wspaniały wykład
Witam i dziękuję za odpowiedź, to są dla mnie konkrety krótko zwięźle i na temat ,mieszkam w centrum miasta dom i mały ogród ,mam coś warzyw,drzew owocowych i krzewów no i tysiące ślimaków tych bez domków, chemi nie używam wyłapuje tyle ze z małym skutkiem zjadają ślimaki wszystko co napotkają do jedzenia i pomyślałem o tych małych ptaszkach ,tyle że bym nie chciał mieć następnego problemu jeżeli nie dają rady jeść tych ślimaków co potem z tymi kurami ,pozdrawiam w zimie ślimaków nie ma a kurki jeść będą chcieć .
Niestety, ale przepiórki (przynajmniej moje) jedzą tylko ślimaki w skorupkach (mniejsze łykają na raz, z większymi mają trochę problem). Nawet jak dziobną nagiego, to z obrzydzeniem wycierają dziób w ziemię 😉 I już nie wracają do próby zjedzenia.
Przepiórki mają zdecydowanie mniejsze dzioby od kur. Jedzą generalnie to samo, o ile jest w jakiś sposób rozdrobnione. Insekty, zielonkę. Z liśćmi brokułu sobie nie radzą, sałatę szybciutko zjedzą, ale twardy kłąb zostawią. Jak ktoś ma miejsce na kury, to lepsze kury – przynajmniej maksymalnie przetworzą odpadki kuchenne. Dla przepiórek mam kupioną specjalną paszę dedykowaną dla przepiórek i to jest podstawa ich diety. Do tego wszelkiego rodzaju chwasty, które wypielę – to im wrzucam do domku i obserwuję, co zjedzą, a co zostawią. Plus jak wędrują po ogrodzie to mogą sobie zjeść wszelkie robaczki, jakie znajdą. Skubną różnych roślin, ale prędzej coś zadepczą niż zjedzą do ziemi pojedynczą roślinę.
Do walki z nagimi ślimakami polecane są kaczki biegusy.
No oczywiście. Biegusy to odkurzacze do ślimaków bezdomniaków
Szkoda że nie pisze co jedzą jak przechować je zimą czy zbudować jakiś kurnik czy śpią na dworze czy siatka do ogrodzenia ma być stalowa czy pcv
Niektórzy trzymają w kurniku, w domku, szklarni, itd. Musi być albo wysoka woliera, by mogły swobodnie podlecieć do góry i nie rozbić sobie głowy, albo niski domek. Do -15 stopni przepiórki mogą mieszkać na zewnątrz. Trzeba im zapewnić osłonę przed wiatrem i deszczem. I oczywiście wodę do picia – przyda się podgrzewane poidło. Albo na zimę można przenieść je do budynku. Jednej zimy mieliśmy nasze w domu. Aktualnie trzymam przepiórki na zewnątrz też i zimą w domku jak dla królika, a właściwie dwóch połączonych. Domek mam z siatki 0,6cm oczko – zgrzewana, ocynkowana. Chodzi przede wszystkim o myszy, które chętnie zjedzą paszę, a mamy je w okolicy. Latem wypuszczam do ogrodu (muszą być oswojone, niepłochliwe, bo przez 2m płot przelecą bez problemu i się zgubią) pod nadzorem. W październiku przestają się nieść, składają jajka znów w kwietniu. Chyba, że ktoś je doświetla. Moje mają przerwę zimową.
Ach – no i pewnie istotna informacja: przepiórki nie wracają same do kurnika, w przeciwieństwie do kur. Wypuszczone do ogrodu będą po nim chodzić. Jak będzie padać deszcz, to będą stać gdzie stoją i moknąć. Dlatego jakiś domek/pomieszczenie z osłoną od deszczu i wiatru.