Przepiórki japońskie mogą występować w wielu odmianach barwnych. Poniżej zdjęcia różnokolorowych przepiórek. Mam nadzieję aktualizować ten wpis w przyszłości 🙂 Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa.
Spis treści
Słów kilka o genetyce przepiórek
Wszystkie kolory przepiórek japońskich muszą opierać się na jednej z pięciu podstawowych baz kolorystycznych. Ona zawsze jest „pod spodem”, nawet jeśli ptak posiada dodatkowe geny powodujące zmiany w barwie upierzenia. Te pięć wzorów znajduje się na dwóch różnych locusach (miejsce genu w chromosomie) i pochodzi z trzech mutacji.
Hoduję przepiórki dla siebie i zależy mi na tym, żeby miały różne ubarwienie, bo i mnie, i dzieciom łatwiej je odróżniać 🙂
Faraon (Pharaoh)
Najbardziej bazowy ze wszystkich kolorów – nie posiada żadnych mutacji kolorystycznych.
Przepiórki o upierzeniu jak dzikie przepiórki są w Polsce nazywane Faraonami/Faraonkami (z ang. Pharaoh). Jest to upierzenie seksowalne, czyli można określić płeć już od ok. 3 tygodnia, po wyglądzie przepiórki. Około trzeciego tygodnia życia u samczyków pojawia się charakterystyczne rdzawe ubarwienie na brzuchu. U samiczek widać kremowe ubarwienie z ciemnymi plamkami. Kiedy omawiamy inne mutacje ubarwienia, zazwyczaj porównujemy je do faraona, a ich dziedziczenie definiujemy w odniesieniu do ubarwienia Faraona, które składa się z różnych odcieni brązu i bieli.
Przepiórka złota
Drugi i trzeci bazowy kolor. Złote przepiórki posiadają jedną lub dwie kopie tego samego genu – Fawn. Nie znalazłam informacji, czy w Polsce rozróżniamy te z jednym genem Fawn (Italian) i z dwoma (Manchurian). Czasem widzę, że hodowcy sami określają swoje ptaki z tym genem jako Złote/Golden, niezależnie od tego, czy ptak jest homozygotyczny czy heterozygotyczny.
Najłatwiej mi odróżnić płeć u przepiórek Złotych.
Przepiórka Mandżurska Złota (Manchurian)
Przepiórki Mandżurskie są homozygotyczne dla genu Fawn, co oznacza, że zawsze przekazują swoje cechy potomstwu w 100%. Skrzyżowane dwa osobniki o tym upierzeniu zawsze dadzą 100% takich samych ptaków.
Posiadają złocisto-żółte ubarwienie na całym ciele. Idealny osobnik nie powinien mieć żadnych czarnych znaków na grzbiecie, choć może mieć kilka drobnych czarnych prążków na dolnej części pióra. Nawet słabo wybarwione Mandżurskie przepiórki powinny mieć mniej znaków na grzbiecie niż przepiórki Italiany.
Pióra pozwalają na rozróżnienie płci w wieku 3-4 tygodni. Samce zwykle mają bardziej wyraźny i widoczny pasek na podbródku, podczas gdy samice mają jedynie prążek od policzka do tyłu głowy. Samice mogą, ale nie muszą, mieć minimalne plamki na piórach piersi. Gdy już opierzą się całe, samce mają wyraźnie się odznaczające ciemne głowy, co widać na zdjęciu poniżej.
Przepiórka Złota Włoska (?) (Italian)
W angielskich źródłach te przepiórki nazywają się Italian, więc pozwolę je sobie przetłumaczyć na Włoskie 🙂
Włoskie przepiórki są heterozygotyczne dla genu Fawn, co oznacza, że przy krzyżowaniu Włoska x Włoska uzyskuje się:
- 25% Mandżurskich,
- 50% Włoskich
- i 25% Faraonów.
Przy krzyżowaniu Włoska x Mandżurska otrzymuje się:
- 50% Mandżurskich,
- 50% Włoskich.
To znaczy, że wystarczy mieć Mandżurskiego kogutka (jak nasz Ptyś ze zdjęcia wyżej) i każda krzyżówka ze Złotymi kurkami da nam Złote przepiórki.
Dobrze wybarwiona Włoska przepiórka będzie miała żółte ubarwienie z czarnymi, przerwanymi półksiężycami na końcach każdego pióra. Powinna mieć czystą maskę i cienki pasek białawych piór pod podbródkiem. Słabiej wybarwione Włoskie przepiórki nie będą miały czarnych znaków na każdym piórze, ale mimo to powinny mieć ich więcej niż Mandżurskie.
Pióra pozwalają na rozróżnienie płci w wieku 3-4 tygodni. Samce będą miały ciemną maskę i czapkę, a samice będą miały jedynie pasek od policzka do tyłu głowy. Samice będą miały również plamki na piórach piersi, których samce nie będą miały.
Gen Extended Brown (EB)
Przepiórka Tybetańska/Czarna
Tybetańskie przepiórki są homozygotyczne dla genu EB, co oznacza, że zawsze przekazują swoje cechy potomstwu w 100%. W Polsce widziałam, że występują też pod nazwą Czarnych.
Przepiórki Tybetańskie mieć szeroką gamę odcieni brązu, ale ciemniejszy kolor jest prawie zawsze preferowany. Możliwe jest uzyskanie czarnego wyglądu przy odpowiedniej hodowli, ale to nie będzie to samo, co ptaki z recesywnym czarnym ubarwieniem (rzadkim).
Różowe palce i białe podbródki są powszechne, ale podobno niepożądane. Można je wyeliminować poprzez staranną selekcję hodowlaną. My się cieszymy na ich widok, bo w naszym przypadku im więcej cech odróżniających od innych przepiórka posiada, tym lepiej.
Nie można rozróżnić płci na podstawie upierzenia, jedyną metodą określenia płci jest badanie kloaki. I tu trzeba czekać dłużej – aż do 6-7 tygodnia. I trzeba brać poprawkę na to, że jakiś kogut postanowi później się ujawnić, albo czegoś nie zauważymy.
Będę jeszcze pracować nad tym tekstem 🙂