W naszej kulturze prezenty są ważnym elementem świąt, przeróżnych okazji i uroczystości. Sprawienie komuś idealnego prezentu to nie taka prosta sprawa. Przeważnie trzeba się nieźle namyśleć, aby wiedzieć czego szukać, a kiedy już wpadniemy na genialny pomysł, może się okazać, że poszukiwania wcale nie są takie łatwe, jak mogło się wydawać na początku. Gdy już mamy w ręku upragniony podarek, pozostaje jedynie go zapakować. Ale jak? W papier, pudełko, czy torebkę? Użyć wstążki czy kokardy?
Spis treści
Pięknie zapakowany prezent cieszy oko – to na pewno, ale jedynie przez chwilę. Później zawartość opakowania skrada całą uwagę, a porozrywany papier rzucony na podłogę idzie w zapomnienie.
Próbowałam sobie przypomnieć jak dokładnie były zapakowane moje najukochańsze, najbardziej trafione, wymarzone wręcz przedmioty, które dostałam w prezentach… i szczerze nie mam pojęcia.
Jeżeli też tak macie, to może warto postawić na pakowanie w bardziej ekologiczny sposób? Z pewnością w waszych domach znajdzie się coś, co posłuży za całkiem ładne opakowanie.
Bez jeżdżenia po sklepach, bez kolejnych wydatków – sprawdź co i w jaki sposób można wykorzystać.
Gazety
Motyw gazety pojawia się na różnych przedmiotach, ubraniach, tapetach w restauracjach i lokalach. Dlaczego więc nie wykorzystać tego przy pakowaniu prezentów? Zamiast wyrzucić niepotrzebną już gazetę, użyj jej aby nadać paczuszkom stylowy wygląd. Może cię zaskoczyć, jak ponadprzeciętnie będą się one prezentować.
Nie zapomnij przejrzeć treści w którą owijasz. Lepiej aby nie znalazło się tam nic przykrego, czy obraźliwego. Postaraj się wybrać strony z neutralnymi tematami lub z takimi, które zadziałają na korzyść np. dla osoby, która interesuje się astrologią możemy użyć strony z horoskopem. Jeżeli dobrze wybierzcie, prezent ucieszy podwójnie.
Dziecięce rysunki
Każdy, kto ma już dzieci wie, że kiedy zaczną tworzyć swoje pierwsze arcydzieła, to nie ma tego końca. Co zrobić ze stertą rysunków, obrazków i innych malowideł, które powoli zaczynają przytłaczać swoją ilością? Można je wykorzystać do najbardziej (według mnie) oryginalnego sposobu pakowania prezentów! Gwarantuję, że mimo wszelkich starań waszych pociech, nie uda się stworzyć dwóch identycznych egzemplarzy. Każdy będzie wyjątkowy i niepowtarzalny.
Możecie wykorzystać ten pomysł do zabawy w „fabrykę opakowań” i poprosić dzieciaki, żeby stworzyły coś pięknego specjalnie dla konkretnych osób.
Krzyżówki
Nie każdy ma je w domu, ale każdy komu trafiają do rąk, choć przez chwilę będzie szukał w głowie rozwiązań – taka już ich magia. Do zapakowania prezentu można użyć krzyżówki nowej lub wypełnionej. Ciekawym sposobem jest wpisanie w miejsce haseł życzeń, dedykacji lub podpowiedzi, co do zawartości.
Ozdobne pudełko
Niektóre opakowania produktów spożywczych (czekoladki, muesli w tubie) aż proszą się o drugie życie. Czasem wystarczy jedynie zerwać etykietę lub nakleić kawałek ozdobnego papieru i voilà, mamy zjawiskowe pudełeczko.
W pudełkach fajne jest to, że można je wykorzystać ponownie. Nie tylko do tego aby podarować komuś prezent, ale także do przechowywania różnych rzeczy – to bardzo wygodne organizery. Można je wrzucić na szafę, do szuflady, czy postawić na komodzie. Jeżeli pudełko jest ładne, to prawdopodobieństwo, że ktoś je zachowa lub użyje go do zapakowania kolejnego prezentu, jest bardzo duże.
Pakowanie prezentów w tkaninę
Spakuj swoje prezenty w kawałek tkaniny. Może to być specjalnie uszyty i ozdobiony woreczek, albo nawet płócienna torba na zakupy. Takie opakowanie może być wykorzystywane później wielokrotnie – i nie zniszczy się tak szybko, jak papierowe (które też można wykorzystywać wielokrotnie).
Szary papier/pudełko
Możecie użyć zwykłego szarego papieru/pudełka i jutowego sznurka do zapakowania prezentu. To połączenie, mimo że proste, nada pakunkowi niezwykle estetyczny wygląd, co więcej, taki surowy styl jest teraz bardzo modny.
Jeżeli prostota tego sposobu pakowania wam nie odpowiada, to polecam dokleić lub dorysować: oczy, czerwony nos, uszy, rogi. Prezent stanie się brązowym reniferem i w mig nabierze wyrazistości.
To rozwiązanie sprawdza się lepiej w okresie świątecznym lub zimowym, ale można się nim zainspirować i tworzyć do woli. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.
Wykorzystaj ponownie!
Zbieraj torebki po prezentach, pudełka, sznurki, wstążki, kokardy.
Choć ich przechowywanie bywa nieco kłopotliwe, bo trzeba im znaleźć jakieś miejsce w domu, to warto je zachować. Większość z tych torebek można użyć przynajmniej kilka razy, jeżeli odpowiednio się z nimi obchodzimy. Nie ma nic złego w ofiarowaniu komuś prezentu w opakowaniu, które kiedyś dostaliśmy od niego.
Jeżeli coś do ciebie wraca- ciesz się. Nie trafiło na śmietnik, a zostało zachowane i wykorzystane ponownie.
Sklepy takie jak Rumiankowy Las czy Wieluszki wykorzystują pudełka i inne opakowania oraz wypełniana do pakowania zamówień dla klientów.
Może i u was w okolicy są firmy, które chętnie przygarną niepotrzebne pudełka? Warto się rozejrzeć zanim je wyrzucicie.
Ozdoby
Naturalne ozdoby do prezentów można zbierać przez cały rok. Oto kilka podpowiedzi, co wykorzystać aby upiększyć prezent:
- suszone owoce (np. pomarańcze, cytryny)
- gałązki drzewek iglastych
- szyszki
- pierniczki
- laski wanilii
- kwiaty (świeże lub suszone)
Kupuj mądrze
Jeżeli potrzebujecie torebki prezentowej, kupcie taką wielorazową na zakupy (shoperkę). Będzie wspaniałym dodatkiem do prezentu, a przy okazji posłuży jako opakowanie.
Wybór jest ogromny – rozmiary, wzory, materiały. Jeżeli dobrze znacie osobę, której chcecie podarować prezent, możecie wybrać produkt np. z logo jej ulubionego zespołu lub z napisem, który będzie do niej pasował. W ten sposób można pokazać, że nasz prezent nie jest przypadkowym wyborem lecz wyszukanym z pełnym zaangażowaniem.
Jesteście jeszcze na etapie poszukiwań? Zachęcam do zapoznania się z naszymi ekologicznymi propozycjami: 10 pomysłów na eko prezent.
Czytaj więcej:
- Zero waste – co to jest
- 5R, czyli złote zasady ograniczania ilości odpadów
- Drobne prezenty na święta – ekologicznie, budżetowo, ładnie
- Prezenty na święta dla dzieci – nietypowe pomysły
- Walentynki – co podarować naszej drugiej połówce?
- ZERO WASTE w kuchni – 23 podpowiedzi
- Kobieta less waste, czyli jak zacząć od siebie