Spis treści
Czym jest olejek eteryczny?
Olejki eteryczne to naturalne substancje zapachowe pozyskiwane z roślin. Można je uzyskać z liści, pędów, kwiatów, korzeni i łodyg, a także z kory, owoców i nasion.
Otrzymuje się je drogą:
- destylacji parowej – to najczęściej spotykana metoda, służy do pozyskiwania większej części olejków,
- tłoczenia na zimno – tę metodą pozyskuje się olejki np. z cytrusów,
- chemicznej ekstrakcji rozpuszczalnikami organicznymi –stosowana głównie w celach przemysłowych,
- techniką enfleurage – to najstarsza metoda otrzymywania olejków. Bazuje na zdolności absorbowania zapachów przez tłuszcze. Stosuje się ją głównie w perfumiarstwie, dla pozyskania esencji z najbardziej delikatnych kwiatów, takich jak jaśmin czy tuberoza.
Zastosowanie olejków
Olejki eteryczne znajdują bardzo szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, kosmetyce, dermatologii, czy w aromaterapii. Wykorzystuje się do masażu, inhalacji, kąpieli, sauny, a także do pielęgnacji ciała, skóry, czy włosów. Olejki lub całe rośliny olejkodajne są też wykorzystywane jako przyprawy, środki terapeutyczne oraz w aromaterapii. Oddziaływają na nasz nastrój, umysł, zdrowie fizyczne i funkcje poznawcze.
W oczach lekarzy czy farmaceutów olejki nie są traktowane jako leki. Główną przyczyną jest to, że są niezwykle skomplikowanymi mieszaninami do kilkuset różnorodnych związków chemicznych. Ich zawartość lub stężenie nie zawsze całkowicie znane lub jest zmienne. Jednak wiele traktuje je jak „naturalną apteczką domową”. Potrafią zdziałać cuda, a ich zastosowanie ogranicza korzystanie z ogólnodostępnych farmaceutyków.
Jak wybrać olejek?
Należy pamiętać, że ze względu na wysokie stężenie związków chemicznych o niestabilnym, często zmiennym stanie, nie zaleca się doustnego stosowania olejków eterycznych. Mogą wywołać podrażnienia i poparzenia. Podobnie tylko niektóre olejki można stosować bezpośrednio na skórę. Większość należy rozcieńczyć z olejkiem bazowym. Nie wszystkie olejki mogą też być stosowane przez każdego – większość olejków nie nadaje się m.in. do stosowania u małych dzieci i kobiet w ciąży.
Przy wyborze olejku warto też zwrócić uwagę na to, czy jest to na pewno olejek eteryczny, a nie po prostu olejek zapachowy. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na właściwości olejku i dla kogo jest polecany.
A czym jest olej bazowy?
Olej bazowy to olej roślinny najczęściej tłoczony na zimno. Powstaje z makuch, orzechów, nasion, lub nawet z całego owocu. Takie oleje zawierają zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe i mnóstwo cennych dla skóry witamin. Olejki bazowe można stosować do pielęgnacji w czystej postaci lub łączone z innymi składnikami, np. z olejkami eterycznymi.
Jako oleju bazowego możemy użyć: oleju kokosowego, oliwy z oliwek, olejku migdałowego, z agawy, czy jojoba. Dobrym wyborem będzie też olej z awokado, arganowy czy z rokitnika.
Jakie właściwości mają olejków eterycznych?
Istnieje ponad 2000 roślin, z których pozyskuje się olejki eteryczne. Każdy z nich ma inne właściwości. Olejki eteryczne są cenione za:
- właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze,
- właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe,
- regulację produkcji sebum,
- poprawianie mikrokrążenia,
- działanie rozluźniające, odstresowujące i relaksującyjne.
W jaki sposób można użyć olejków eterycznych?
Inhalacje
Kilka kropel wybranego olejku dodajemy do miski z gorącą wodą, inhalatora czy dyfuzora i po prostu wdychamy. W ten sposób można zredukować wiele dolegliwości, np. oddechowych. Do inhalacji polecane są:
- olejek eukaliptusowy, tymiankowy, z drzewa herbacianego i sosnowy – pomogą w leczeniu przeziębienia, kataru, zatok, a także kaszlu. Działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo.
- olejek pomarańczowy – ma działanie antyseptyczne i uspakajające. Zmniejszy poziom stresu i naturalnie wzmocni odporność.
- olejek bazyliowy – przyniesie ulgę w stanach zmęczenia psychicznego. Ułatwi zasypianie i poprawi koncentrację.
Kąpiel
Można też połączyć przyjemne z pożytecznym i kilka kropli olejku można wkropić do wanny. Warto jednak pamiętać, że olejki eterycznie nie rozpuszczają, się w wodzie i trzeba je rozcieńczyć w olejku bazowym i z solą do kąpieli przed wlaniem do wanny. Do kąpieli polecane są mniej drażniących, a w zasadzie lepiej tolerowanych olejków, takie jak:
- olejek lawendowy – ma działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybiczne. Pomaga wyleczyć stany zapalne skóry, egzemę i trądzik. Działa uspokajająco i relaksująco. Minimalizuje stany napięcia nerwowego, uczucie niepokoju oraz problemy z zasypianiem. Zmniejsza bóle mięśni i stawów. Pomaga też zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych. Ma działanie tonizujące i kojące.
- olejek różany – pomaga w leczeniu podrażnień i oparzeń. Łagodzi objawy migreny i depresji. Jest polecany do stosowania przy stanach lękowych. Doskonały do pielęgnacji cery dojrzałej.
Masaż
Wystarczy pomieszać je z olejkiem bazowym i nanieść na skórę. Przy masażu należy pamiętać, że olejków eterycznych nie można używać w miejscach intymnych. Jest też tylko kilka olejków, które można nanieść bezpośrednio na skórę, jest nim na przykład olejek lawendowy czy herbaciany. Inne zawsze wymagają rozcieńczenia. Do masażu polecane są:
- olejki pobudzające – olejek pomarańczowy, z mięty pieprzowej, szałwii, eukaliptusowy, goździkowy, z trawy cytrynowej.
- olejki wyciszające – lawendowy, paczuli, neroli, ylang-ylang, melisowy, z bergamotki.
- olejki na ból głowy – rozmarynowy, majerankowy, z drzewa różanego, lawendowy, miętowy.
- olejki na bezsenność – lawendowy, melisowy, różany, rumiankowy.
- olejki na cellulit – z paczuli, kminkowy, grejpfrutowy, geraniowy.
Dodatek do kosmetyków
Kosmetyki można przygotować samodzielnie w domu. Można do tego użyć olejków eterycznych, olejów bazowych i gotowych toników. Można też wzmocnić działanie istniejących kosmetyków, dodając do nich kilka kropli olejku eterycznego.
- olejek z drzewa herbacianego – polecany przy trądziku i łojotoku, opryszczce. Pomaga walczyć z łupieżem i brodawkami. Normalizację pracę gruczołów łojowych. Jest pomocny przy gojeniu i zapobieganiu zakażeniom w leczeniu odleżyn i odmrożeń. Wspomaga gojenie ran i przyspiesza procesy regeneracji skóry.
- olejek kadzidłowy – do skóry, która traci jędrność i szybko się starzeje. Przeciwdziała przebarwieniom skóry, plamom starczym oraz rozjaśnia przebarwienia posłoneczne. Posiada właściwości ujędrniające i przeciwzmarszczkowe. Odblokowuje i zwęża pory skóry. Odżywia skórę suchą, wspomaga rozjaśnianie i wygładzanie blin. Działa antybakteryjnie.
- olejek różany – doskonały do pielęgnacji cery dojrzałej i przedwcześnie starzejącej się. Wykazuje działanie liftingujące, uelastycznia i wygładza naskórek. Redukuje zmarszczki. Pomaga w leczeniu podrażnień i oparzeń
- olejek lawendowy – Pomaga wyleczyć stany zapalne skóry, egzemę i trądzik. Ma działanie tonizujące i kojące. Poprawia jędrność skóry, gojenie się ran i redukuje widoczność blizn.
Do sprzątania
Olejki eteryczne ze względu na swoje właściwości są często dodawane do domowych środków czyszczących i odświeżaczy powietrza.
Warto przecież pamiętać, że:
- olejek lawendowy czy miętowy – odstraszy nam mole i inne owady,
- olejek pomarańczowy lub cytrynowy – pomoże na plamy
- olejek z drzewa herbacianego – nadaje się do dezynfekcji
- olejek grejpfrutowy, tymiankowy czy eukaliptusowy – ma działanie antybakteryjne
- olejek eukaliptusowy – zabija roztocze kurzu
Jest z czego wybierać. Olejki eteryczne są dość tanie i łatwe w użyciu. Warto spróbować!