Co zrobić, by pielęgnacja włosów przynosiła efekty

Włosy są naszą wizytówką i chciałybyśmy, by wyglądały pięknie i zdrowo. Dlatego o nie dbamy. Pielęgnacja włosów wydaje się być niemal banalna: szampon, odżywka, co kilka dni maska. Lecz czasami mimo naszych starań kondycja włosów pozostawia wiele do życzenia. Zamiast lśniące i gładkie, włosy są suche i matowe. Problem może tkwić w stosowaniu niewłaściwych produktów, źle dobranych do naszych potrzeb.


Sposób pielęgnacji włosów powinien zależeć od ich rodzaju. Wiele z nas popełnia duży błąd, stosując kosmetyki nieodpowiednie do ich typu, sugerując się przy zakupie popularnością czy pozytywną opinią koleżanki. A każdy z nas ma inne włosy: jedne są krótkie, inne długie, proste, kręcone czy farbowane. I wszystkie rodzaje włosów będą miały inne potrzeby i inne wymagania. Na jakie rodzaje dzielimy włosy i jak pielęgnować każdy z nich?

 

 

Jakie mam włosy?

Włosy możemy podzielić na wiele grup biorąc pod uwagę różne czynniki, np.:

  • rodzaj skrętu,
  • grubość,
  • czy porowatość włosów.

 

rodzaje włosów i ich pielęgnacja

 

Rodzaj skrętu

Autorem tego podziału jest Andre Walker, fryzjer gwiazd, który opracował autorski system rozpoznawania typu włosów. Stylista wyróżnił 10 typów włosów, a czynnikiem różnicującym jest sposób, w jaki włosy się skręcają.

Typ 1. Włosy proste. To takie, które nie odkształcają się i nie wywijają. Zazwyczaj są oklapnięte u nasady i niechętne do współpracy przy stylizacjach. Łatwo je obciążyć, ale z natury są miękkie i błyszczące.
1A Włosy proste i cienkie
1B Włosy proste i średniej grubości
1C Włosy proste i grube

Typ 2. Włosy falowane. To włosy, które są w połowie drogi między prostymi, a kręconymi. Bardziej niesforne, mogą wywijać się na końcach mimo prostowania. Przy odrobinie wilgoci puszą się.
2A Włosy falowane o lekkim skręcie
2B Włosy falowane o umiarkowanym skręcie.
2C Włosy falowane o mocnym skręcie.

Typ 3. Włosy kręcone. Do tego typu należą przeróżne loki, spirale i loczki. Siła skrętu jest duża i na pierwszy rzut oka widać, że włosy są kręcone. Są to włosy przeważnie dość suche, zwłaszcza na końcach.
3A Włosy kręcone o luźnym skręcie
3B Włosy kręcone o mocniejszym i drobniejszym skręcie
3C Mocno skręcone loki o najdrobniejszym skręcie

Typ 4. Włosy sprężynkowe (afro). To włosy typowe dla rdzennych mieszkańców Afryki i Australii oraz ich potomków. Są z natury raczej suche, puszące się i łamliwe. Są skręcone w drobne, cienkie spirale przypominające sprężynki.  
4A Włosy drobno i ciasno skręcone
4B Włosy afro o drobnym, zygzakowatym skręcie
4C Włosy afro o najdrobniejszym, chaotycznym skręcie, w dotyku miękkie, wełniaste

Jak określić swój typ włosa ze względu na skręt? Należy umyć włosy, nie stosować odżywki ani innego preparatu i zaczekać aż same wyschną. Potem można przyjrzeć się jak naturalnie układają się nasze włosy i jak skręcają się kosmyki.

 

Grubość

W tej kategorii bierzemy od uwagę grubość pojedynczego włosa. Wyróżniamy 3 typy:
1. Włosy cienkie. Są delikatne, pod światło wyglądają niemal na przezroczyste, łatwo je uszkodzić. Grubość mierzona pod mikroskopem: 20-60 mikronów (0,02-0,06 mm)
2. Włosy średnie. Mają przeważnie większą objętość i są bardziej odporne na zniszczenia. Grubość: 60-100 mikronów
3. Włosy grube. Są sztywne i twarde, na pierwszy rzut oka widać, że są grubsze nić pozostałe typy. Grubość >110 mikronów

Aby prawidłowo określić grubość włosa należy wykonać badanie pod mikroskopem.

 

rodzaje włosów i ich pielęgnacja

 

Porowatość

Włosy dzielimy na 3 typy biorąc pod uwagę ułożenie łusek pojedynczego włosa i rozmiary przerw między nimi. Im bardziej łuski włosa są rozchylone tym większa jest ich porowatość.
1. Włosy niskoporowate. Włosy o łuskach zamkniętych. Są gładkie i lśniące, ale często też cienkie i oklapnięte. Oporne na stylizację, trudno je ułożyć i szybko wracają do stanu pierwotnego. Ze względu na to, że łuski ściśle do siebie przylegają kosmetyki trudno wnikają w głąb włosów.
2. Włosy średnioporowate. Włosy o rozchylonych łuskach. Mogą być matowe, pozbawione blasku, lubią się puszyć. Podatne na układanie i stosunkowo łatwe w pielęgnacji.
3. Włosy wysokoporowate. Włosy, których łuski są rozchylone. Z tego powodu włosy są suche, łamliwe, puszą się i plączą. Wysoka porowatość włosów może być cechą naturalną ale może też wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji: farbowania czy innych zabiegów stylizacyjnych. Ich cechą charakterystyczną jest szybkość, z jaką przyjmują i oddają wodę, a także inne substancje, które na nie nakładamy, dlatego dobór właściwych kosmetyków może okazać się kluczowy.

Jak określić porowatość?
Jest kilka sposobów. Jedyną pewną metodą jest badanie mikroskopijne. Jednak można też wypróbować domowe triki. Na przykład metodę wzrokową i dotykową: jeśli nasze włosy są z natury gładkie, lśniące, w dotyku śliskie możemy mieć włosy niskoporowate. Jeśli są kruche, pozbawione blasku, mają skłonności do plątania, a w dotyku są szorstkie mogą być to włosy wysokoporowate. Kolejny pomysł na domowe badanie porowatości to test wody: do szklanki z wodą należy wrzucić kilka pojedynczych włosów i obserwować gdzie znajdą się po kilku minutach- jeżeli opadły na dno są to włosy wysokoporowate (przez otwarte łuski wchłonęły wodę i stały się ciężkie), natomiast jeżeli pływają po powierzchni są niskoporowate (zamknięte łuski zapobiegły wnikaniu wody do środka).

Znajomość porowatości włosów przydaje się, gdy chcemy do naszej pielęgnacji wprowadzić zabieg olejowania włosów, ponieważ pozwala na jak najlepsze dobranie odpowiednich dla nas olejów. 

 

Rodzaje włosów.

To podział najbardziej znany, obejmujący wiele czynników. Bierze pod uwagę wygląd i kondycję włosów, a także stan skóry głowy.

  1. Włosy normalne. Są miękkie i sprężyste, nie przetłuszczają się. Łatwo je pielęgnować, ponieważ po myciu zazwyczaj same się układają.
  2. Włosy suche. Gruczoły w skórze głowy wytarzają za małą ilość sebum co prowadzi do tego, że włosy są sztywne i szorstkie. Z powodu niedostatecznego nawilżenia z łatwością się łamią.
  3. Włosy przetłuszczające się. W efekcie nadprodukcji gruczołów łojowych na skórze głowy tworzy się zbyt gruba warstwa sebum, przez co włosy są wiotkie, oklapnięte i trudne do wystylizowania.
  4. Włosy z łupieżem. Łupież jest efektem zakłócenia naturalnego procesu wytwarzania i złuszczania komórek naskórka. Na skórze głowy gromadzą się łuski i resztki martwych komórek, które widoczne są jako biały proszek na głowie i ubraniach.

 

Włosy podzielić można jeszcze ze względu na kolor czy objętość. Kryteriów podziału może być bardzo dużo, wszystkich używamy w różnych sytuacjach, by opisać daną cechę. Jednak zazwyczaj podziały te się zazębiają. I tak włosy niskoporowate to zazwyczaj włosy cienkie, proste i normalne. A włosy kręcone są grube, średnio- lub wysokoporowate i suche.

Choć na pewno znajdą się włosy, które wymykają się jakimkolwiek podziałom.

 

rodzaje włosów i ich pielęgnacja

 

Odpowiednia pielęgnacja dla każdego rodzaju

 

Włosy normalne

Są to włosy , o które łatwo dbać. Wystarczy 3-4 razy w tygodniu myć je łagodnym szamponem, a po każdym myciu należy nałożyć odżywkę nawilżającą. Raz w tygodniu można zastosować maskę. Włosy normalne to często włosy o domkniętych łuskach, co sprawia, że składniki kosmetyków trudno wnikają w głąb włosa, a zostają na powierzchni. Z tego powodu ten rodzaj włosów łatwo obciążyć nakładając zbyt bogaty produkt. Do tego brakuje im objętości, warto więc poszukać w składzie szamponu glinki, która oczyści skórę głowy i uniesie włosy od nasady. Podobny efekt możemy uzyskać stosując peeling do skóry głowy. Włosy te lubią oleje o małych cząsteczkach, zawierające dużo kwasów nasyconych takie jak olej kokosowy, olej lniany czy masło shea.

Włosy suche

Włosy suche potrzebują odbudowy, wzmocnienia i wygładzenia. Należy myć je co kilka dni łagodnym szamponem, by nie dopuścić do wymycia i tak już cienkiej warstwy sebum. Do każdego mycia konieczne jest użycie odżywki wygładzającej, odżywczej lub regenerującej. W składzie zwróćmy uwagę na obecność ceramidów, keratyny, olejów roślinnych, unikajmy natomiast alkoholu, który wysusza skórę głowy. Najlepsze efekty powinny przynieść oleje jedno- lub wielonienasycone z dużą ilością kwasów omega, które uzupełnią ubytki we włosach, odżywią je i wygładzą. Takie oleje to na przykład olej ze słodkich migdałów, olej jojoba, olej konopny i olej z wiesiołka. Dodatkowo warto unikać mechanicznych uszkodzeń włosów- nie pocierać ich gwałtownie ręcznikiem, szczotkować delikatnie po wyschnięciu, unikać gorącego powietrza przy suszeniu i stylizacji.

Włosy przetłuszczające się

Pielęgnacja takich włosów polega na myciu ich, nawet codziennie, jeśli czujemy taką potrzebę, łagodnym szamponem, który będzie normalizował pracę gruczołów łojowych. Delikatny szampon, czyli taki, który nie posiada w składzie silnych detergentów, będzie oczyszczał skórę nie wysuszając i nie podrażniając jej-sucha skóra to sygnał to produkcji większej ilości sebum. Nie wolno rezygnować z odżywki, która nawilży włosy, trzeba jednak pamiętać, by nakładać ją na pasma, a nie skalp. Warto raz w tygodniu wykonać peeling skóry głowy, który złuszczy martwy naskórek i odświeży skórę. W kosmetykach szukajmy łagodnych detergentów oraz wyciągów roślinnych- z pokrzywy, czarnej rzepy, rozmarynu. Nie stosujmy produktów z alkoholem, silikonami czy jedwabiem.

Włosy z łupieżem

Do pielęgnacji włosów z łupieżem potrzebujemy składników o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym i przeciwłojotokowym. Zależy nam bowiem na regulacji pracy gruczołów łojowych i zahamowaniu rozwoju mikroorganizmów. Ważne są także substancje o działaniu keratolitycznym, których zadaniem jest zmiękczanie i złuszczanie martwego naskórka. Skóra z łupieżem to często skóra przetłuszczona, w codziennej pielęgnacji dobrze jest stosować łagodne preparaty do włosów przetłuszczających się. Jednak raz-dwa razy w tygodniu dobrze jest użyć szamponu dedykowanego dla włosów z łupieżem. Powinien on zawierać przynajmniej jeden z wymienionych składników: kwas salicylowy, mocznik, siarka, dziegieć brzozowy lub sosnowy. Są to substancje keratolityczne i przeciwzapalne. Przykładem takie kosmetyku jest mydło dziegciowe maki Cztery Szpaki. Korzystna będzie też obecność wyciągów ziołowych z pokrzywy, tymianku, lawendy oraz glinki zielonej. Zmagając się z łupieżem nie zapominajmy o stosowaniu odżywki, nie pomoże ona w leczeniu łupieżu zadba natomiast o kondycję samych włosów.
Jeżeli pomimo stosowania preparatów przeciwłupieżowych nadal zmagamy się z tym problem, należy udać się do dermatologa. Możliwe, że doszło do infekcji i konieczne będzie zastosowanie szamponu leczniczego. Czasami też łupież jest objawem innej poważnej choroby skóry głowy np.: łuszczycy.

 

 

Jak mieć piękne włosy?

Jak widać sposób pielęgnacji włosów i rodzaj zastosowanych kosmetyków w dużej mierze zależy od typu naszych włosów. Gwarantuje to zaspokojenie wszystkich ich potrzeb, a co za tym idzie dobry wygląd naszych pasm. Są jednak pewne zasady, które warto stosować na co dzień, bez względu na to jakie mamy włosy, aby cieszyć się piękną i zdrową fryzurą.

 

  • Myj włosy delikatnym szamponem, jeżeli nie jest to koniecznie nie myj ich codziennie. Pamiętaj, że szamponem myjemy skórę głowy, nie pasma. Przed myciem dobrze jest włosy wyszczotkować, by usunąć z nich resztki preparatów nakładanych w ciągu dnia. Zapobiega to także plątaniu się włosów w trakcie ich namydlania.
  • Pamiętaj o odżywce po każdym myciu, bez względu na to jaki masz rodzaj włosów. Jeżeli nie wiesz jaką odżywkę wybrać wybierz uniwersalną, jak odżywka w kostce Tiare flower Shaushka. Po nałożeniu trzymaj preparat na głowie zgodnie z zaleceniami producenta, nie wydłużaj tego czasu. Nie sprawi to, że efekty będą lepsze, może za to wywołać podrażnienia skóry głowy. Odżywkę dokładnie spłucz letnią wodą.
  • Jeżeli to możliwe susz włosy naturalnie, bez suszarki, a jeżeli z niej korzystasz to nie susz włosów gorącym powietrzem. Przed suszeniem końcówki możesz zabezpieczyć olejem roślinnym.
  • Unikaj częstej, intensywnej stylizacji takiej jak prostowanie, farbowanie czy rozjaśnianie.
  • Wybieraj kosmetyki ekologiczne, ze składnikami pochodzenia naturalnego, z łagodnymi detergentami i wyciągami roślinnymi- takie preparaty kompleksowo i z delikatnością pozwolą ci zadbać o zdrowie Twoich włosów.