Czytając o współczesnych pieluchach wielorazowych największe zdziwienie budzi temat wełny. Jak to możliwe, że nadaje się ona do pieluchowania, mimo że nie możemy jej wyprać w wysokiej temperaturze? Dlaczego pieluszki wełniane są polecane na lato? Napisałam dla Ciebie ten tekst, żeby przedstawić fenomen pieluszek wełnianych.

Spis treści

Właściwości wełny

Wełna jest antybakteryjna

Co sprawia, że wełna jest antybakteryjna? Wpływają na to trzy czynniki:

  • włókna pokryte łuskami,
  • higroskopijność,
  • lanolina.

Dzięki nim wełna jest nieprzemakalna. Stanowi również środowisko, w którym nie rozwijają się bakterie. To właśnie dlatego tak idealnie nadaje się do pieluchowania wielorazowego. 

Kluczem do sukcesu jest nie tylko mechaniczna budowa wełnianych włókien, ale również lanolina. To słowo z pewnością nie jest Ci obce. Lanolinę często widzimy w składach kosmetyków, szczególnie tych dla dzieci.

Czym właściwie jest? To po prostu tłuszcz, który w naturalny sposób chroni zwierzę przed całkowitym przemoknięciem. Lanolina z czasem wypłukuje się, dlatego żeby wełniana pieluszka była wciąż zdatna do użytku należy jej zrobić kurację lanolinową

Dlaczego to takie istotne? To właśnie lanolina odpowiada za rozkładanie moczu na wodę i sole. To właśnie dzięki niej możemy po prostu wywietrzyć wełniaka po użyciu, zamiast za każdym razem go prać. Po dwugodzinnym wietrzeniu jest gotowy, by znów zdobić wielopupkę 🙂

Pamiętaj jednak, że przemoczonego od moczu wełniaka lub zabrudzonego kupą należy wyprać, najlepiej ręcznie. 

Termoizolacja i pochłanianie promieni UV 

Te dwa czynniki sprawiają, że wełna to świetny materiał do używania latem. Możecie wierzyć lub nie (polecam sprawdzić na własną rękę i na pupie własnego dziecka 😉 ), ale po zdjęciu pieluszki wełnianej latem skóra dziecka jest chłodna!

Jak sama pierwszy raz dokonałam takiego testu byłam w niemałym szoku, mimo iż wcześniej słyszałam o magicznym właściwościach termoizolacyjnych wełny. Moje dziecko było całe zgrzane od upału, a pod pieluszką skóra była chłodna.

To dlatego coraz większa popularność zyskują np. wełniane wkładki do fotelików samochodowych i wózków czy też wełniane kapelusze. Wełniane nakrycia głowy to strzał w dziesiątkę, ponieważ materiał ten, podobnie jak len czy bawełna, hamuje działanie promieni UV. 

właściwości wełny

Rodzaje pieluszek wełnianych

Jeśli masz ochotę wypróbować wełny, ale nie chcesz póki co inwestować we własne pieluszki, możesz skorzystać ze specjalnego zestawu Wielożyczalni, który składa się z samych wełnianych otulaczy. Wypożyczenie pieluszek to świetna opcja na sprawdzenie, co Wam pasuje. Na życzenie możemy dołączyć do nich wkłady 🙂 

Z kolei jeśli chcesz zakupić własną pieluszkę “na próbę” polecam Ci skorzystać z mystery boxów, dostępnych w Wieluszkach. Boxy “lato bez odparzeń” składają się z wełnianych otulaczy i naturalnych wkładów chłonnych. Możesz je zakupić w formie pudełka-niespodzianki w bardzo atrakcyjnej cenie 🙂

W Wieluszkach dostępne są również zestawy wełna na start, które są nieco skromniejsze od Mystery Boxów (a co za tym idzie, tańsze). Znajdujące się w nich otulacze są już zalanolinowane. W sam raz dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z wełną!

To gotowe opcje, z których możesz skorzystać. Możesz też zrobić zakupy na własną rękę. Oto podpowiedź, w jakich zestawieniach najczęściej pieluchuje się wełną:

  1. Otulacz wełniany + wkład. 

Polecam ten system szczególnie dla starszych dzieci, które robią już stałe kupy. Pieluchując w ten sposób za dnia wystarczą Ci tak naprawdę 4 otulacze wełniane i kilkanaście wkładów. 

Do otulaczy z wełny świetnie sprawdzają się wkłady rozszerzane/wide back, które lepiej chronią otulacz przed zabrudzeniem kupą. W Wieluszkach dostaniesz takie wkłady marki Malunio (3 warstwy bawełny organicznej) i Rasppies (3 warstwy dzianiny bambusowej z poliestrem oraz 2 warstwy EVO (70%poliester,  30%poliamid). 

  1. Gatki lub longi + formowanka.

To system poleca się w szczególności na noc i na dłuższe spacery, jednak z powodzeniem można używać go również za dnia. Używa się go zarówno u noworodków, jak i u starszaków.

Gatki to po prostu krótkie spodenki, a longi to wersja z dłuższymi nogawkami. Takie pieluszki szyje się z nowej wełny lub z wełny recyklingowej (obie mają takie same właściwości). Służą zarówno jako element garderoby, jak i jako pieluszka.

Formowanka to z kolei uformowany na kształt klasycznej pieluszki wkład chłonny. Dzięki temu, że chłonie całą swoją powierzchnią idealnie nadaje się do udźwignięcia porannego siku dziecka.

  1. Otulacz wełniany + tetra.

Takie połączenie idealnie sprawdzi się u noworodków oraz u mniej ruchliwych dzieci. Otulacze wełniane już znasz, ale co z tą tetrą?

Tetra daje nam wiele możliwości złożenia i zawinięcia jej na pupie dziecka. Dzięki temu możemy ustrzec wełnianą pieluszkę od zabrudzenia kupą. Dlatego tak świetnie sprawdza się przy noworodkach, które robią małe kupy, ale często.

Idealną do wielopieluchowania tetrą będzie taka o gramaturze co najmniej 140. Dla dzieci dużo siusiających polecam Ci tetrę o gramaturze co najmniej 160 lub taką o splocie birdseye.

  1. Gatki wełniane + tetra. 

Z pewnością jest to rzadziej stosowane rozwiązanie, ale tetra idzie też dobrze w parze z gatkami wełnianymi. Dzięki dobremu zawinięciu tetry trzyma się ona mocno pupy dziecka, co daje nam możliwość wciągnięcia mu na pupę gatek-spodenek. Polecam to rozwiązanie szczególnie dzieciom, które mają wrażliwą na odciskanie się gumek skórę.

właściwości wełny

Postaw na wełnę

Jeśli zależy Ci na jak najbardziej naturalnym pieluchowaniu swojego bobasa postaw na wełnę. Pieluszki wielorazowe minimalizują ryzyko wystąpienia odparzeń u dzieci, a w moim odczuciu wełna jest na tym polu najbardziej skuteczna. 

Warto spróbować pieluszek wełnianych dla komfortu Twojego malucha, szczególnie latem lub jeśli mieszkacie w jakimś gorrącym klimacie 🙂 

zdjęcia: Aleksandra Woźniak Fotografia