Szukasz gry edukacyjnej dla dzieci? W domowej edukacji chcesz korzystać z możliwości, jakie daje nam współczesna technologia? Co powiesz na grę planszową, która współpracuje z aplikacją i pomaga poznać cykl życia biedronki, pszczoły, żaby, mrówki, motyla i żółwia?
Spis treści
Nowość wśród gier edukacyjnych dla dzieci
Znacie już Cykle Życia od Science Boards? My właśnie pograliśmy, potestowaliśmy i postanowiłam napisać kilka słów recenzji 🙂 Może zaciekawiła Was ta pozycja. To już kolejna gra edukacyjna tego wydawnictwa. Myślę, że warto ich obserwować, bo na pewno nie wyczerpali jeszcze wszystkich pomysłów na wspieranie edukacji!
Ja sama pozwoliłam sobie napisać do nich maila z uwagami do gry i dowiedziałam się, że już są w trakcie wprowadzania ulepszeń. Mega! To znaczy, że reagują na feedback i faktycznie dbają o swój produkt 🙂 Aplikację mogą ulepszać zdalnie i każdy będzie z niej korzystać, niezależnie od daty zakupu.
Cykle życia – gra od Science Boards
Pudełko i jego zawartość
Pudełko rozmiarowo jest dosyć duże i zajmuje sporo miejsca na półce. Z drugiej strony – to nie jest karcianka i tak musi być. W środku znajdziecie:
- planszę składaną z 4 dużych puzzli,
- drewniane figurki-pionki przedstawiające 6 zwierząt: motyla, pszczoły, mrówki, biedronki, żółwia i żaby,
- 6 planszetek w formie plastra miodu z 6 puzzlami każda z poszczególnych stadiów cykli życia,
- kostkę do gry,
- instrukcję.
Grafiki bardzo ładne, czytelne i wdzięczne. Drewniane figurki cudne. Dzieci (i ja!) w zachwycie. Córka się bawiła długo samymi tylko pionkami. Duża składana plansza zachęca do zabawy. Zajmuje jednak na tyle dużo miejsca, że ze stołu szybko przenieśliśmy się na podłogę.
Plansze z cyklami życia
Po rozłożeniu dużej planszy, każdy z graczy wybiera zwierzę, którym chce grać. Taki cykl życia będzie kompletować i na pytania związane z tym zwierzęciem odpowiadać przez całą rozgrywkę.
Do wyboru są:
- cykl życia biedronki,
- cykl życia motyla,
- cykl życia pszczoły,
- cykl życia mrówki,
- cykl życia żółwia,
- i cykl życia żaby.
Same puzzle z etapami cyklu życia są kolorowe, z wyraźnymi grafikami. Pojedyncze puzzle są dwustronne (z podpisem z jednej strony i bez podpisu z drugiej).
Przydadzą się więc też poza samą grą. Można ich używać:
- jako puzzli i układać w odpowiedniej kolejności,
- porównywać poszczególne stadia u różnych zwierząt,
- wykorzystywać taki pojedynczy cykl przy rozmowach o konkretnym zwierzęciu.
Jeśli chodzi o kontrolę błędu, to brakuje mi małych obrazków ułożonych planszetek w całości (na drugiej stronie instrukcji są pozakrywane częściowo), żeby można było ułożyć poprawnie karty bez obawy przed popełnieniem błędu. W pudełku czasem wypadają z planszetek (takie do nas przyszły i miałam na początku zagwostkę, które jaja gdzie).
Sama pewnie przygotuję takie osobne karty z ułożonym cyklem życia zwierzęcia jako kartę kontrolną do samodzielnej pracy dziecka.
Jak gramy
W instrukcji można znaleźć kilka wariantów dla przeprowadzenia rozgrywki. Polegają (z grubsza) na rzucie kostką, przesunięciu pionka i – jeśli stanęliśmy na odpowiednim polu – doborze odpowiedniego puzzla z naszym zwierzęciem. Puzzel (tak to się pisze?) skanujemy w aplikacji i odpowiadamy na pytanie. Jeśli jest ok – zostawiamy puzzel i jedziemy dalej. Jeśli nie, puzzel odkładamy i swój ruch ma następny gracz.
My ze względu na wiek młodszej (4 lata właśnie skończone) dostosowaliśmy do siebie częstotliwość odpowiadania na pytania i rzutów kostką 😉 Jest tu ktoś, kto nigdy tego nie robił? Mieliśmy też problem z ręcznym przejściem do następnego pytania (gdy chcieliśmy zakończyć nasz ruch sami, a nie błędną odpowiedzią), ale to podobno coś, nad czym zespół Science Boards już pracuje. I bardzo mnie to cieszy, bo czasami młodsi gracze mogą nie wytrzymywać długiej kolejki innych 😉
Możecie zobaczyć filmik z zasadami gry – na pewno będą lepiej wytłumaczone, niż gdy ja to zrobię 😀
Gra z aplikacją mobilną
Kluczowym elementem gry jest aplikacja mobilna. To w niej znajdują się pytania, na które odpowiadają gracze podczas rozgrywki. Pytania są zamknięte i dotyczą zwierzątka, którego puzzel zeskanujemy. Gdy na planszetce ułożymy już wszystkie puzzle, to aplikacja pokaże nam nasze zwierzątko (lub kilka)w rozszerzonej rzeczywistości. To taki bonus na koniec gry 🙂
Graliśmy w Cykle życia tuż po wydaniu i aplikacja to taki element, który się wciąż rozwija (właśnie po takich uwagach, jak moje, to jest super!). Sami twórcy też mają kilka pomysłów na rozwój gry (np.: dodawanie kolejnych zwierzątek).
Mamy mamy kilka uwag do samej gry:
- Jesteśmy z mężem posiadaczami nieszczęsnych telefonów marki Huawei, które nie mają usług Googla i nie możemy pobrać na nie apki (przeklinamy te telefony każdego dnia, choć klienci Huawei’a są już uwzględniani nawet przez część banków). Więc w święta mieliśmy małego zonka po rozpakowaniu gry. Jak już wróciliśmy do siebie do domu to wyjęliśmy tablet, na którym można było zainstalować apkę i grać. Jeśli tylko macie urząrzenie z Googlowymi usługami, to nie będzie żadnych problemów.
- Wolałabym, żeby korzystanie z aplikacji było wyborem, a nie koniecznością. Nam, pewnie też w dużej mierze ze względu na wiek dzieci, przydałyby się fizyczne karty z pytaniami odnośnie cykli życia.
- AR wyświetla ukończony obrazek czasem nawet wtedy, gdy plansza jeszcze nie jest skończona (nawet na jednym puzzlu danego zwierzęcia, co utrudnia grę, trzeba było kombinować kątem nachylenia aparatu, żeby można było wygenerować pytanie).
- Pytania są fajnie przyswajane przez dzieci (dzisiaj córka lat 4 wyjęła grę, brała karty i pytała starszego brata, czy motyle składają jajeczka na wierzchu czy pod spodem liścia). Więc edukacyjnie jest bardzo.
- Same pytania są na dwóch poziomach trudności – więc sprawdzą się też dla dzieci szkolnych (myślę, że wtedy ten walor grywalności przy zdobywaniu wiedzy będzie nieoceniony!).
Podsumowanie
Żeby podsumować: gra pięknie wydana, pionki, planszetki i plansza super. Super byłyby dodatkowe karty z pytaniami i karty kontrolne z ułożonym cyklem już w zestawie, albo nawet do pobrania ze strony. Aplikacja mogłaby umożliwiać pomijanie kolejki. Science Boards będzie ją rozwijać i już teraz wiem, że w apce pojawiły się dodatkowe pytania. Dlatego warto zaktualizować aplikację od czasu do czasu.
Na koniec jeszcze raz dorzucam linka do sklepu Science Boards 🙂 Znajdziecie ją też na stronie Empiku.
Karty z cyklem życia
Jak chcecie się wesprzeć innymi materiałami związanymi z cyklami życia to możecie szukać w moim sklepie: