Naturalna pielęgnacja noworodka może początkowo wydawać się skomplikowana można naprawdę zagubić się od ilość produktów, które krzyczą ze sklepowych półek. Jeśli zastanawiasz się jaką pielęgnację wybrać dla swojej pociechy czy to małej czy dużej zachęcam do dalszego wpisu.
Spis treści
Naturalna pielęgnacja niemowlaka czyli co tak naprawdę potrzeba
Zacznijmy od pierwszych dni i pierwszego miesiąca życia noworodka. Tu coraz częściej spotkać się można z zaleceniami, iż pielęgnacja powinna być minimalistyczna, wszak maluszek głównie śpi i je więc jedyne czego potrzeba to woda. Oczywiście jeśli nie ma żadnych problemów skórnych taka pielęgnacja będzie wystarczająca w pierwszych dniach życia.
Początkowo noworodki mogą mieć tendencje do suchej łuszczącej się skóry, warto wtedy sięgnąć po olejek ze słodkich migdałów i zwykła mąkę ziemniaczaną. Jeśli dodamy do tego krem do pielęgnacji podczas przewijania i w razie odparzeni niewielką ilość maści z cynkiem to tak naprawdę można uznać, iż jest to podstawa. Pierwsze dni tak naprawdę najlepsza dla skóry maluszka jest czysta woda.
Postaw na pielęgnację z naturalnym składem
W kolejnych tygodniach warto zaopatrzyć się w delikatny środek myjący u nas z powodzeniem było to lanolinowe mydło Miś z lanoliną lub z wegańską formułą, Polecam z całego serca – do dziś go używamy dla chłopaków. Jest to bardzo delikatne rozwiązanie a do tego ekologiczne, które bardzo nam przypadło do gustu.
Jeśli szukacie czegoś warto sprawdzać skład tak aby kosmetyki były certyfikowany najlepiej przez Eco Cert. Taki certyfikat daje nam pewność, że produkt jest przebadany i naturalny. Osobiście polecam tylko takie kosmetyki dla całej rodziny szczególnie w czasie ciąży i karmienia piersią. Obecnie na rynku jest coraz więcej takich kosmetyków więc znalezienie ich na półce bądź w sklepie nie powinno to być problemem.
I spokojnie nie musicie znać się super na składach warto przed zakupem poszukać jakie produkty są bezpieczne zrobimy to np. na stronie srokao.pl lub naturalnieproste.pl. Ja nim zakupie jakiś nowy kosmetyk czytam dokładnie jego analizę. Warto nie kupować od razu produktów emitentów bo z dużym prawdopodobieństwem maluszek nie będzie ich wymagać i nie ma sensu przyzwyczajać do nich skóry maluszka.
Jak dostosować naszą pielęgnację, kiedy pojawiają się problemy
Poniżej opiszę, co sprawdzało się u naszych chłopaków. Ale pamiętajcie: najważniejsze, jeśli maluszek ma problemy skórne, a ciebie niepokoi ich stan i delikatna pielęgnacja nie pomaga, warto udać się do specjalisty po fachową diagnozę i pomoc.
Pielęgnacja skóry problematycznej
Co robić, kiedy zaczynają się pojawiać pierwsze delikatne przesuszenia bądź odparzenia. O ile są to pierwsze łagodne zmiany, które nie budzą niepokoju, możemy spróbować domowych babcinych metod. Należy pamiętać, iż każda budząca nasz niepokój, lub nieznikająca zmiana powinna być skonsultowana ze specjalistą. Nasz pierwszy syn od urodzenia miał bardzo duże problemy skórne. Tak naprawdę do dziś ma skórę wrażliwą i zimą bardzo przesuszoną. On też jako jedyny miał problemy z oparzeniami. Sporo kremów przetestowaliśmy (za radą dermatologów), nim doszliśmy do wniosku, że im mniej i delikatniej tym lepiej.
Naturalna pielęgnacja a kąpiele
Nasza pielęgnacja zaczynała się wraz z wieczorną rutyną, czyli kąpielą. Najlepiej skórę pielęgnowały u nas kąpiele w krochmalu czyli roztworze wody z mąką ziemniaczaną. Taka kąpiel może pomóc w dolegliwościach skórnych zarówno dorosłych, jak i dzieci. Pomagają na zaczerwienienia, odparzenia, czy potówki.
Przepis na domową kąpiel z dodatkiem krochmalu:
- 3 litry wody
- Pół szklanki zimnej wody
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
Zagotowujemy wodę w garnku u mnie 5 litrowy aby wygodnie było mieszać. W niepełnej szklance zimnej wody mieszamy 2 łyżki mąki i jak woda się zagotuje wlewamy roztwór do garnka z gotującą wodą i mieszam do uzyskania klejącej sie konsystencji kiślu. Taki roztwór wlewam do wanny napełnionej do 1/4. Kąpiel z krochmalem stosowaliśmy raz czasem dwa razy w tygodniu w celu poprawy.
Jak często kąpać niemowlaka
Zgodnie z zaleceniem dermatologa nie kąpaliśmy dzieci codziennie. O ile nie było takiej potrzeby, kąpaliśmy co drugi dzień. W dni, kiedy nie kąpaliśmy w krochmalu, często dodawaliśmy do wody trochę oleju kokosowego albo migdałowego. To pomagało nie przesuszać skóry jeszcze bardziej, szczególnie przy twardej wodzie.
Sprawdź twardość swojej wody
Jakość wody w naszym kranie ma ogromny wpływ na stan naszej skóry. Masz wodę twardą, czy miękką? Możesz to zweryfikować na stronie swoich lokalnych wodociągów. Spytaj dermatologa, jak uwzględnić twardość wody w pielęgnacji skóry.
Domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe
Jedno jest pewne: prędzej czy później nasza pociecha będzie miała problem z odparzeniem. Warto zawczasu wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. U nas kluczem była odpowiednia pielęgnacja i wietrzenie. Wyżej wymienione kąpiele z krochmalem stosowaliśmy z powodzeniem również przy oparzeniach.
Dodatkowo kluczowe okazało się wietrzenie i tu najlepiej sprawdzała się zwykła tetra z klamerka snappi. Jeśli takiej nie macie, to z powodzeniem można spiąć pieluszkę agrafką lub związać. Ja często zakładałam majteczki na tetrę i to się też sprawdzało.
Jeśli skóra była lekko zaczerwieniona wystarczyły te metody plus linomag (który natłuszcza), a jeśli odparzenia były mocniejsze dochodził krem z cynkiem w składzie.
Pielęgnacja sezonowa
No a co z pielęgnacją sezonową? U nas standardowo krem na zimę plus latem dobry krem z filtrem 50.
Na zimę warto aby krem nie miał w składzie wody – nie jest ona pożądana, gdy na zewnątrz panują temperatury minusowe.
My mamy dwa pewniaki w domu i w torebce zawsze towarzyszy nam sztyft musteli – ten produkt to nasz mast have. Kupuję co roku i sama też używam. Sprawdza się super dla dzieci, które nie tolerują smarowania. Do przedszkola chłopaki dostają Nivea, sztyft niestety ciągle ginął. Jest mały i poręczny ale ciągle gdzieś się zawierusza.
Latem szukam kremów mineralnych i by łatwo się rozsmarowywał. Czasem sięgamy też po spray, bo chłopaki najchętniej wtedy dają się smarować.
Minimum kosmetyków dla noworodka, jakie warto mieć na start:
- maść do pielęgnacji pieluszkowej najlepiej z jak najmniejszą ilością składników bez cynku np. zielony linomag
- olejek ze słodkich migdałów zimno tłoczony bez konserwantów
- delikatny środek myjący np. mydło Miś
- mąka ziemniaczana w razie problemów do kąpieli
- sól fizjologiczną do nosa czy oczu
Awaryjnie
- maść z cynkiem np. sudocrem
- krem na lato/zimę
Zachęcam was do odwiedzenia starszego wpisu o Pięlegnacji noworodka pod kątem kąpieli czy spaceru.
Jeśli treść Ciebie zainteresowała zapraszam do śledzenia mojego profilu na Instagramie @mamarodzynek.