Spis treści
Ekologiczne pieluchy
Pieluchy less waste to pieluchy wielorazowe. Wielu rodziców podejmuje decyzję o przejściu „na wielo” ze względu na ekologię. To chyba taki moment, gdy zdajemy sobie sprawę, ile śmieci produkujemy codziennie. Używając rzeczy wiele razy (nie tylko pieluch), odsuwamy w czasie moment, w którym trafią do śmieci… albo na kompost 🙂
Podobno wystarczy pojechać na najbliższe wysypisko śmieci, by przekonać się do wielopieluchowania. Mi wystarczyło o tym poczytać 😉
Jednorazówki to tony, tony śmieci
Krótka historia pieluchy jednorazowej – bardzo podoba mi się ten artykuł, przeczytajcie skąd się wzięły jednorazówki. To bardzo pomysłowy wynalazek, ułatwiający życie. Ale wielka szkoda, że gdzieś po drodze nie pomyślano o ilości śmieci, które generują. Teraz na szczęście ekologiczne pieluchy są coraz częściej poszukiwane przez rodziców.
Jedno dziecko może wyprodukować aż 2 tony śmieci. Zużyje nawet do 6000 sztuk pieluszek. Śmieci, które będą się rozkładać kilkaset lat. 70% pieluch zalega na wysypiskach, stanowią one aż 4% wszystkich domowych odpadów.
Wyrzucając codziennie kilka-kilkanaście pieluch nie myślimy o tym, ile ich będzie w sumie. Średnio, w Polsce dzieci się odpieluchowują w wieku około 2,5 roku. To 912 dni. Noworodek zużywa 10-12 pieluszek, im większe dziecko tym mniej, ale dochodzi do średniej 6-8 sztuk na dobę. Nawet jakby policzyć 6 pieluch na dobę przez 912 dni, to mamy 5472 pieluchy. To bardzo, bardzo dużo.
Grafiki z tego wpisu możecie śmiało pobierać i udostępniać 🙂
Utylizacja pieluch
Czy wiesz, że w Polsce przed wyrzuceniem pieluszki należy jej stałą zawartość wrzucić do toalety? Chodzi o bakterie, a także o ludzi pracujących w sortowni. Trudno jest mi sobie wyobrazić pracę w sortowni, gdy 4% śmieci jest brudną pieluszką, czasem nawet niezwiniętą w żaden sposób. Dla większego komfortu pracowników, mogłyby być dodatkowo zawijane w woreczek foliowy, a to przecież też kolejny śmieć.
Pieluchowe śmieci mogłyby być spalane, ale nie są. W Polsce nie ma sposobów na utylizację pieluch. Najczęściej trafiają po prostu na wysypisko. Tam będą się rozkładać przez kolejne 250-500 lat.
Czy pranie pieluch jest ekologiczne?
No właśnie. Czy pranie pieluch sprawia, że są bardziej zero waste, czy wręcz przeciwnie? Pranie to zużywana regularnie woda, prąd i detergenty (ja piorę raz na dwa dni, na długim cyklu w 60*), a więc trzeba pamiętać o praniu jako o „koszcie ekologicznym” wielorazówek. Jednorazówki przecież przychodzą, są zużywane i tyle. Kwestia prania to często podnoszony argument, gdy opowiadamy o wielo nowym zainteresowanym.
Jednak do produkcji jednorazowej pieluszki już została zużyta woda, prąd i inne surowce (o składzie pieluszek możesz poczytać tutaj). Do tego po jednym użyciu staje się śmieciem, a więc też kosztem dla środowiska.
Wielorazówka jest wielokrotnie prana, ale nie jedna jedyna. Razem pierze się pieluchy z dwóch, a czasem trzech dni. Po płukaniu i odwirowaniu na początku prania, można do pralki dorzucić ubranka lub ręczniki, chusteczki, itd. Część mam stwierdza, że piorąc wielo ma może jedno pranie w tygodniu więcej. Suma summarum może się więc okazać, że to zużycie będzie mniejsze niż w przypadku jednorazówek.
Materiały less waste
Po pieluchach less waste można by się spodziewać, że materiały będą bez grama plastiku, a on jednak jest. Jak to? Myślę, że od pewnych rzeczy nie da się uciec.
W sporej części pieluszek nieprzemakalność zapewnia materiał PUL, czyli poliester laminowany poliuretanem. Ma malutkie dziurki, które zapewniają paroprzepuszczalność, a jednocześnie jest do pewnego stopnia wodoodporny. Ale z drugiej strony PUL świetnie się pierze, bardzo szybko wysycha, wrzucone mokre rzeczy do worka uszytego z PULu się nie kiszą… I starcza na duuużo dłużej, niż plastik wykorzystany do stworzenia jednorazówki. Niektórzy oddają swoje pieluszki, by służyły kolejnym dzieciom. Jeszcze inni przerabiają na podpaski 🙂 Albo robią pieluszki dla lalek i misiów!
Napy są plastikowe. Ale metalowe nie dałyby rady w praniu i zniszczyłyby się dużo szybciej.
We wkładach zdarza się domieszka sztucznych włókien. Zgadza się – zwiększa ona miękkość wkładów, a także wydłuża ich żywotność!
Gumki – ha! Tu jest dobra wiadomość – Puppi ma w swoich otulaczach wełnianych gumki biodegradowalne!
Wełna jest naturalna!
Dla tych, co szukają jak najbardziej less waste podejścia, dobrym pomysłem będą pieluszki wełniane! Wełna jest super! Jest naturalna, w końcu to sierść owiec, a więc po zużyciu można są skompostować! Zostaną tylko gumki i napy. Można też kupić wełniane pieluszki tworzone z materiałów z recyklingu! Cudne Care Aware, WiElusia, Mały Cud Handmade, Re-gatki i Tymoszku!
Ciekawa jestem, czy Ty też zainteresowałaś się pieluchami wielorazowymi, bo chciałaś być less waste 🙂 Daj znać w komentarzu! A jeśli wpis Ci się podobał, udostępnij go koniecznie swoim znajomym!