Jest kilka powodów, dla których można pokochać wielorazowe pieluszki. Jednym z nich jest bez wątpienia zdrowie. Pieluchy wielorazowe SĄ ZDROWSZE. Przeczytaj, by się przekonać, dlaczego 🙂

Skóra noworodka jest cieńsza

Czy wiesz, że dopiero w 23. tygodniu ciąży skóra dziecka zaczęła produkować barwnik i przestała być przezroczysta? Dopiero ok. 4. roku życia skóra dziecka stanie się nieprzepuszczalna, a jej struktura taka, jak u dorosłego. Do tego czasu jest bardzo podatna na działanie składników chemicznych i zakażenia. W brzuchu mamy skóra miała styczność tylko z wodami płodowymi, a tuż po przyjściu na świat z całą masą substancji: woda do kąpieli, płyty do kąpieli, oliwka, maści przeciwko odparzeniom, kremy, chusteczki wilgotne, pieluszki i…pewnie nie wymieniłam wszystkiego, co jest polecane przy pielęgnacji noworodka.

Myślę, że warto się zastanowić nad tym, czym okrywamy pupę naszego maleństwa w dniu narodzin i przez kolejne dwa-trzy lata, codziennie, przez dwadzieścia cztery godziny na dobę (wyłączając kąpiele, moment przewijania, czy wietrzenia). Zwłaszcza, że będzie się to znajdowało bardzo blisko narządów rodnych dziecka.

Jaki jest skład pieluch jednorazowych?

Nie wiadomo do końca jakie substancje zawarte są w pieluchach jednorazowych – producenci nie mają obowiązku informowania o składzie na opakowaniu. Testy Federacji Konsumentów wymieniały metale ciężkie, które można znaleźć w jednorazówkach: ołów, nikiel, kadm, chrom i arsen.

Według badań Environment Agency w pieluszce jednorazowej znajdują się następujące substancje:

  • pulpa (fluff pulp) – 34,1%,
  • SAP – 32,4% – polimer superchłonny, który potrafi wchłonąć 40 razy więcej wody niż wynosi jego masa, może to być np.: poliakrylan sodu (ta substancja wg Państwowego Zakładu Higieny nie powinna mieć styczności z żywnością – do zastanowienia, czy z pupą dziecka powinna),
  • PP – 16,6%,
  • LDPE – 6%,
  • kleje (na bazie polimerów) – 3,8%,
  • PET/poliester – 2,2%,
  • inne – 4,8%.

Na stronie Organiczni znalazłam też ciekawy artykuł o procedurach uzyskiwania certyfikatów przez jednorazówki.

Dlaczego wielo jest zdrowsze?

Produkcja w mniejszej skali

Pupci dziecka dotykają materiały przyjazne dla jego skóry. Często mają certyfikaty GOTS i Oeko Test. Pieluszki szyją krawcowe w małych firmach, siadając po prostu do maszyny do szycia. Nie stoją przy taśmie produkcyjnej w specjalnej odzieży ochronnej, z maseczkami na twarzy 😉

Oddychająca skóra

Wielo jest przewiewne – poniżej zobaczysz filmik, w którym w półtorej minuty pokazano jest, że pielucha wielorazowa z materiału PUL przepuszcza parę wodną, a jednorazówka wcale. A przynajmniej nie przepuszcza w takim przedziale czasu.

przepuszczanie pary wodnej przez pieluszkę PUL i przez jednorazówkę

W wieluszce skóra oddycha, mniej się poci, rzadziej pojawiają się odparzenia, alergie i przykre zmiany skórne. Należy jednak pamiętać, że wielorazówka od nich nie uchroni. Uczulać może wszystko (proszek do prania, lanolina/wełna, bambus, itd.). Podrażniać/wysuszać skórę może np.: polar we wkładkach „sucha pupa”. Zaczerwienienie może też powstać, gdy podrażni skórę mocz lub kupa.

Niższa temperatura skóry

Przewiewna pielucha to też niższa temperatura jąderek u chłopców (o około 1 stopień). Nie udowodniono co prawda, że podwyższona temperatura w pieluszce u malucha ma bezpośrednie przełożenie na niepłodność w dorosłym życiu (produkcja plemników rozpoczyna się dopiero w okresie dojrzewania, a więc długo po odpieluchowaniu). Przegrzewanie jąder ma znaczenie dla dorosłych mężczyzn.

Częstsze zmiany wychodzą na zdrowie

Chłonność jednorazówek, tak podkreślana przez producenta, zachęca do przetrzymania dziecka: „a, tylko trochę nasikał, zmienię za x czasu”. W końcu taka pielucha według producenta może „starczyć” na 12 godzin… tworząc mokry, nieprzepuszczający powietrza kompres wokół skóry dziecka, pozostający tam przez długi, długi czas.

Nie ukrywajmy, wielo nie jest tak chłonne. Duża chłonność wkładu to najczęściej grubsza pieluszka, a nie chcemy wkładać dziecku między nóżki zbyt dużego „pakietu”. Więc pieluszka jest mniej chłonna, ale dzięki temu baczniej zwracamy uwagę na dziecko i jego potrzeby, i po prostu zmieniamy pieluchę częściej. Skóra dziecka ma mniejszy kontakt z moczem. Przy wielorazówkach jak jest mokro, to zmieniasz, na nic nie czekasz. To także nasze działania sprawiają, że pieluchy wielorazowe są zdrowsze.

Grubszą i chłonniejszą pieluszkę zakładamy na noc, kiedy dziecko leży i nie jest ruchliwe. Niektórzy przewijają swoje dzieci w nocy, inni nie, niezależnie od tego, czy dziecko jest na jednorazówkach, czy wielorazówkach. Oczywiście, wielorazówka może być i mniej, i bardziej chłonna od jednorazówki – w zależności od tego, jak ją „złożymy”.

Rozwój motoryczny dziecka

Dziecko w wielo rozwija się tak samo, jak dziecko w jedno. Warto obserwować maluszka i porównać, czy w pieluszce przyciąga nóżki tak samo, jak bez niej, czy nie jest za szeroko, czy jest mu wygodnie. Na Facebooku znajdziesz grupę Pieluchy wielorazowe oraz NHN, na której możesz zapytać o radę co do układania się pieluszki na Twoim maluszku. Wiele mam z chęcią pomoże 🙂

Na koniec, wielorazówki wspierają prawidłowy rozwój stawów biodrowych, tak jak chustonoszenie. Ale nie zapewniają, że wszystko będzie dobrze i nie zastępują leczenia w przypadku nieprawidłowości. Zawsze jeśli masz wątpliwości co do rozwoju ruchowego dziecka, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Podobał Ci się ten wpis? Udało mi się Cię przekonać, że pieluchy wielorazowe są zdrowsze? Mam taką nadzieję! Udostępnij ten wpis koniecznie swoim znajomym!