wyprawka dla noworodka

noworodek w ramionach mamy

Poniżej znajdziesz wszystkie produkty, które aktualnie znajdują się w ofercie sklepu, a które możesz wybrać do pieluchowania swojego nowonarodzonego dziecka.

Dla noworodka wybieraj rozmiary NB i S

W pieluchowaniu noworodka bardzo ważne jest dopasowanie do budowy ciała (noworodki mają szczuplutkie nóżki i małe pupcie). Dlatego tak ważny jest odpowiedni rozmiar pieluszki. Wybieraj rozmiary NB i S, sprawdź dokładnie jaki zakres kg proponuje każdy z producentów.

Pieluszki tetrowe

Tetra kojarzy się z tym, jak pieluchowały nasze mamy i babcie. Ale także i teraz pieluszki tetrowe mogą być podstawą pieluchowania, zwłaszcza przy noworodku, który nie potrzebuje zbyt dużej chłonności. Standardowa gramatura pieluch tetrowych polecanych przy wielopieluchowaniu to 140g/m2. Wyższa gramatura to większa chłonność, ale też i grubość pieluszki. Miej to na uwadze, jeśli Twoje dziecko jest malutkie. Znajdziesz tu pieluszki w dwóch rozmiarach: 50×50 i 60x60cm. Na początku najlepiej jest mieć tetrę w obu rozmiarach i po narodzinach i rozpoczęciu wielopieluchowania ewentualnie dokupić więcej wybranego rozmiaru. Do spięcia tetry składanej w bardziej wymyślne formy niż prostokąt przyda się klamerka Snappi.

otulacze wełniane

Tak jak otulacze z materiału PUL, tak i otulacze wełniane stanowią zewnętrzną część pieluszki. Wełna po poddaniu kuracji lanolinowej jest wodoodporna. Kupując otulacz wełniany, pamiętaj też o kupnie lanoliny. Otulacz marki MALUNIO już został zalanolinowany przez producenta i jest gotowy do użycia. Wełna jest cudownym materiałem – ma właściwości termoregulacyjne, mówi się, że latem chłodzi, a zimą grzeje. Wełna pozwala skórze oddychać i to nawet wtedy, gdy jest mokro.

Otulacz wełniany, jeśli jest tylko wilgotny, może być odłożony do przewietrzenia i po godzinie lub dwóch użyty ponownie. Jeśli mokry, należy go przepłukać w letniej wodzie. Zabrudzony kupką otulacz należy wyprać: zabrudzenie spłukać silnym strumieniem wody i bardzo delikatnie zaprać brudne miejsce płynem do prania wełny. Jeśli dziecko często robi kupkę i nie udaje nam się zapanować nad wyciekami na otulacz, to łatwiejsze w użyciu będą otulacze PUL.

GATKI WEŁNIANE I PUL

Gatki są wodoodporną częścią pieluszki. Zakłada się je na formowankę, lub złożoną i spiętą Snappi tetrę/prefold. Gatki wełniane są bardziej elastyczne od gatków PUL. Są też wykonane z naturalnych materiałów. Wełniane gatki koniecznie trzeba zalanolinować przed użyciem i dbać o nie, jak o otulacz wełniany.

klamerki snappi i rzepasek

Do spinania tetry przyda Ci się klamerka Snappi lub Rzepasek. Snappi to kawałek tworzywa, który ma trzy punkty zaczepu. Wejdź w kartę produktu i zobacz, jak to działa! Rzepasek jest alternatywą dla klamerki – i zamiast ząbków z tworzywa ma rzep.

AIO NOWORODKOWE

AIO, czyli pieluszka all-in-one (wszystko w jednym) to pieluszka zbliżona łatwością użycia do jednorazówki 🙂 Całość zakłada się na pupę dziecka i po zużyciu po prostu wrzuca do worka do przechowywania, a potem do pralki. Po praniu i suszeniu trzeba tylko włożyć „język” (czyli długi wkład doszyty do pieluszki) schować w środku. Idealne rozwiązanie na wyjście do lekarza, czy na spacer.

FORMOWANKI

Formowanki to pieluszki, które uszyte zostały tylko z materiału chłonnego. Na wierzch potrzebują jeszcze warstwy wodoodpornej – gatków lub longów. Formowanki dzięki gumkom w pachwinkach zapobiegają wyciekom mlecznej kupki. Mają relatywnie dużą powierzchnię chłonną (chłoną także uszami), więc to rozwiązanie często wybierane na noc, czy na dłuższy spacer. Niektóre formowanki zapinane są na napki, a inne wiązane na troczki, rzadko występują takie do spięcia Snappi.

WKŁADY CHŁONNE (POZA TETRĄ)

Oprócz tetry możesz do środka otulacza włożyć także wkłady w rozmiarze noworodkowym. Bardzo popularne są wkłady ze skrzydełkami/burtami/anti-leak, które posiadają dodatkowe fragmenty materiału wchodzącego w pachwinki dziecka. To rozwiązanie chroni przed wyciekami mlecznej kupki.

MINI ZESTAWY NB

Jeśli szukasz gotowych mini-zestawów, chcesz zrobić komuś prezent, lub po prostu spróbować wielopieluchowania – sprawdź poniższe zestawy.